Kalkınmada işbirliği bir hayır işi değildir

Bütün ülkelerin dünya ekonomisine entegre edilmesi çağrısında bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kalkınmada işbirliği hayır işi değildir" dedi

Kalkınmada işbirliği bir hayır işi değildir
Birleşmiş Milletler'de (BM) 'kalkınmayı' konu alan oturumu yöneten Başbakan Ahmet Davutoğlu, kapanış konuşmasında "Kalkınmada işbirliği bir hayır işi değildir. Bütün ülke gruplarının, dünya ekonomisine iyi entegre edilmesi, kalkınma ve refahın gelişmekte olan ülkelere getirilmesi için hayati önemdedir. Bu, nihai olarak küresel büyümenin motoru olacaktır" dedi. Davutoğlu, dünkü temasları kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yanı sıra Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile de görüşme gerçekleştirdi. İkili görüşmenin ardından BM'deki "2015 Sonrası Kalkınma Gündemi İnteraktif Diyalog Toplantısı"nı yöneten Davutoğlu, oturumun kapanış konuşmasında kalkınma ile ilgili önemli mesajlar verdi. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

GENÇLER TEŞFİK EDİLMELİ: Dinamik ve etkin bir özel sektör, birçok ülkede kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesi için önemli bir anahtardır. Toplumun tüm kesimleri kalkınma ve refahtan faydalanmalı. Kadın ve gençlerin ekonomiye katılımı teşvik edilmeli.

İŞBİRLİĞİ ÖNEM TAŞIYOR: Kalkınmada işbirliği bir hayır işi değildir. Bütün ülke gruplarının, dünya ekonomisine iyi entegre edilmesi, kalkınma ve refahın gelişmekte olan ülkelere getirilmesi için hayati önemdedir. Bu, nihai olarak küresel büyümenin motoru olacaktır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında, karşılıklı saygı ve faydaya dayalı çok daha katılımcı ve eşit bir küresel işbirliği mekanizması oluşturmalıyız. Hükümetlerin, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin hayata geçirilmesi için birlikte çalışmaları büyük önem taşıyor. Teknoloji ve uzmanlığa tüm kesimler tarafından ulaşılabilmesi çok daha müreffeh yarınlara ulaşmamamıza katkı sağlar.

BİZE ULAŞIN