Acente adresinde kasap-manav var

TÜRSAB başkanlığı için adaylığını koyan Firuz Bağlıkaya, "6 bin acentenin binden fazlası faaliyette değil. Yerlerinde ya manav ya kasap var" dedi

Acente adresinde kasap-manav var
  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 30.09.2015 ABONE OL
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nde (TÜRSAB) aralık ayında yapılacak 22'nci Genel Kurul'da başkanlık için adaylığını koyacağını açıklayan Detur'un Kurucu Ortağı Firuz Bağlıkaya, başkan seçilmesi durumunda neler yapacağını anlattı. Türkiye'de kağıt üzerinde 6 bin acentenin göründüğünü ancak binden fazla acentenin bu işi yapmadığını söyleyen Bağlıkaya, "Belgelerini 'bir gün lazım olur' diye bekletiyorlar ya da adreslerine gittiğinizde yerlerinde kasapmanav olduğunu görüyorsunuz. Bu acenteleri belirleyip Maliye Bakanlığı'na bildirdik ve faaliyetleriyle ilgili bir güncelleme talep ettik" dedi. Başkan olduğu takdirde 38-40 bin liralara alınan ancak şu anda faaliyet göstermeyen acente belgelerini rayicinden geri alacaklarını vurgulayan Bağlıkaya, şöyle konuştu: "Haksız rekabete dayanamayıp kârlılığını kaybettiği için faaliyetine son veren ancak belgesini devredemediği için de şirketini uykuya geçiren acenteleri çözümsüzlükten kurtaracağız. Bu acentelerin belgelerini TÜRSAB olarak satın alacağız ve acente belge devrine müsade edeceğiz."

REKABETE UYGUN DEĞİL

Bağlıkaya, acente faaliyetlerinde yüzde 70 pazar payını eline geçirmiş olan ve hiçbir vergi ödemeyen yabancı teknoloji şirketlerinin Türkiye'de vergi ödemelerini sağlayarak rekabet avantajlarını sonlandıracaklarını söyledi. Bağlıkaya, "Biz yüzde 38 vergi verirken teknoloji şirketlerinin yüzde 5 vergi ödemesi rekabete uygun değil" diye konuştu.

TÜRSAB'IN 185 MİLYON TL BORCU VAR

TÜRSAB'ın 11 şirketinde bugün itibarıyla 185 milyon liralık borç tespit ettiklerini vurgulayan ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy ise şöyle konuştu: "Başaran Bey TÜRSAB veya iştiraklerine ait 5 şirket olduğunu ve bu şirketlerin hiçbir borcunun olmadığını açıkladı. Biz de Başaran Bey'in bu sözleri üzerine bir araştırma yaptık ve 11 şirkette 185 milyon liralık borç tespit ettik. Bu borçla ilgili ne yönetim kuruluna ne de üyelere bilgi verilmiş. Denetim yapan mali müşavirlerin bile bu şirketlerde hisseleri var. Çoğu acentelere bir fayda sağlamayan bu şirketleri ya kapatacağız ya da birleştireceğiz."

BUGÜN NELER OLDU