E Devlet - GSS sorgulama nasıl yapılır?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların prim borçlanması yaşamaması amacıyla gelir testi yaptırması gerekiyor. Gelir testi yaptırmak için de bugün son gün! Peki genel sağlık sigortası borçlanmanız olup olmadığını e-devlet üzerinden nasıl öğrenebilirsiniz? E Devlet genel sağlık sigortası (GSS) sorgulama işlemi nasıl yapılır? Gelir testi sonucu kimler için gerekli? E-Devlet giriş nasıl yapılır? Detayları haberimizde...

E Devlet - GSS sorgulama nasıl yapılır?
GSS sorgulama işlemlerini e devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E-Devlet GSS bölümünden gelir testi sonucunuzu öğrenebilir ve GSS sorgulama detaylarına ulaşabilirsiniz. Böylelikle prim borcu ödemekten de kurtulmuş olursunuz. Peki GSS sorgulama nasıl yapılır? İşte detayları!

GSS sorgulama nasıl yapılır?

GSS borcunuzun olup olmadığını sorgulamak için öncelikle www.türkiye.gov.tr internet adresine girmeniz gerekiyor. Bu sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfaya giriş yapabilirsiniz. Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu hizmetler arasından 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' başlığını seçmelisiniz. GSS borcunuz olup olmadığını bu şekilde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Gelir testi sonucu kimler için gerekli?

- Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar.

- Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.

E-Devlet şifresi nasıl alınır?

E-devlet şifrenizi almak için yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmek. PTT şubelerinden 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet nasıl kullanılır?

E-Devlet işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz site adresi e-devlet'in resmi internet adresidir. Bütün e devlet işlemlerinizi bu siteden yapabileceksiniz. Web sayfasına girdiğinizde sağ üstte bulunan sisteme giriş butonuna tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfaya T.C. kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN