Naklen satış

Yıldız Holding Başkanı Murat Ülker, bir ilke imza attı. İçecek markalarını Japon DyDo DRINCO'ya satan Ülker, devrin yapıldığı imza törenini Periscope'tan canlı olarak yayınladı

Naklen satış
Yıldız Holding, bünyesindeki içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Meyve Suları'nın yüzde 90 hissesini Japon içecek şirketi DyDo DRINCO'ya sattı. Aktif sosyal medya kullanıcısı olan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker ile Japon şirketin yöneticileri son imzalarını ise sosyal paylaşım uygulaması Periscope'tan canlı yayında attı. 335 milyon liralık imzayı atan Ülker, satış işlemini resmi Twitter hesabında "Artık sosyal medya şahitliği var" diyerek de duyurdu. Ülker, Yıldız Holding ve DyDo Drinco'nun yöneticilerinin de yer aldığı toplu fotoğrafı da takipçileriyle paylaşmayı ihmal etmedi. Murat Ülker, satışa ilişkin ilk açıklamayı da yine sosyal medya üzerinden yapmıştı. Geçtiğimiz Pazar günü Instagram ve Twitter hesabı üzerinden Ülker, "Dünya çapında alımlar yaparak bisküvi, çikolata işimizi globalleştirmeye talibiz. Amacım bizim markalarımız da büyüsün, gelişsin dünya çapında global markalar olabilsin. İşte bu yüzden süt ve içecek işlerimizdeki hisselerimizi sattık" demişti.

TÜRKİYE'DE ÜRETİM SÜRÜYOR
Holding'in, ana işi olan atıştırmalık kategorisine odaklanma çalışmaları kapsamında, Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Suyu içecek markalarını sattığı da açıklanmıştı. Hisse devri sonrasında şirketler Türkiye operasyonlarını sürdürecek.

JAPONYA'NIN DEVİ
1975'te kurulan DyDo DRINCO, Japonya içecek pazarının en önemli oyuncularından biri. Otomat ülkesi olarak bilinen Japonya'da 280 binin üzerinde otomatı kapsayan dev satış ağı ile tüketicilere içecek çeşitleri sunan şirket, bu alanda üçüncü sırada yer alıyor.

KAYNAK: TAKVİM

BİZE ULAŞIN