Sanayinin güçlü oyuncusu

Anadolu kaplanlarının öncü şehirlerinden biri olan Denizli, krizlerden güçlenerek çıktı. Zorluklara karşı 'havlu' atmayan şehir, güçlü bir sanayi merkezi oldu. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, "Aldığımız son ekonomik veriler Denizli'nin Türkiye ortalamasına göre çok daha güçlü bir turizm ve sanayi şehri olduğunu ispatlıyor" dedi

Sanayinin güçlü oyuncusu
Türkiye'nin köklü sanayi şehirlerinden Denizli, son dönemde hayata geçirdiği yapısal reformlar, sektörel çeşitlilik ve katma değerli üretim teknolojileri ile adından söz ettiriyor. Bu başarısı sayesinde küresel krizlere de meydan okumaya devam eden şehir, rakip sanayi şehirlerinden kendini ayrıştırmayı başardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre, yatırımlardan borç ödemelerine, istihdam artışından ihracat artışına kadar Denizli, pozitif yönde ciddi bir ivme yakalamış durumda. Türkiye genelindeki durağanlığın aksine şehir ağustosta orta ve ileri düzeyde teknoloji ihracatının geneli içindeki payını yüzde 4 artırmayı başardı. Denizli, rekor seviyede ihracat artışlarıyla da kendinden söz ettiriyor. Denizli'nin ihracatı beş yıldır çift haneli büyüyor. 2014'te 2.8 milyar dolar ihracat hedefini aşan şehir bu rakamı katma değerli ürünlerin avantajını kullanarak 5 milyar dolara taşımayı planlıyor. Özetle Denizli yaşananlardan ders çıkarmış durumda. Küresel krizde tek tip üretim nedeniyle zor günler yaşayan Denizlili işadamları şimdi tekstilden kazandıklarını tarım ve turizm sektörüne aktararak riskleri dağıtıyor. Turizm, tarım ve hayvancılık Denizli'nin yeni gözdeleri.

'AYRIŞMAYI BAŞARDIK'

Denizli ekonomisinin bugün geçmişe oranla çok daha sağlam temellere oturduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, bu nedenle geleceğe umutla baktıklarını ifade etti. "Son veriler Denizli'nin artık güçlü bir sanayi ve turizm şehri olduğunu ispatlıyor" diyen Keçeciler şunları kaydetti: "Son dönemde kendi ölçeğimizde önemli reformlara imza attık. Teknolojimizi yükselttik, sektörlerimizi çeşitlendirdik. Bunların da meyvelerini alıyoruz. Denizli artık krizlere çok daha dayanıklı bir şehir. Örneğin şu an yaşanan küresel krize rağmen karşılıksız çek oranlarının en düşük olduğu birkaç şehirden biri Denizli. Kredilerin takibe düşme oranında olduğu gibi karşılıksız çeklerde de Denizli, Türkiye ortalamasının altında. Bu yılın ağustos ayında, Türkiye geneli karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen toplam çeklere oranı 3.7 iken Denizli'de bu oran 2.0 seviyesinde gerçekleşti. Yine Denizli'de kredilerin takibe düşme oranı yüzde 3.32'den Türkiye ortalamasının da altına yüzde 2.33'e geriledi. Üstelik bu sonuç Denizli'de son iki yılda kullanılan kredilerin tutarı ikiye katlanmışken gerçekleşti. Bu sonuçlar bize Denizli'nin Türkiye ortalamasına göre çok daha güçlü bir sanayi ve turizm şehri olduğunu ispatlıyor."

YENİ MODA HAYVANCILIK


Anadolu kaplanları listesinin ilk sıralarında yer alan Denizli'nin genelinde sanayicilerin ilgi alanlarında da değişiklikler var. İşadamları, tekstilde ve turizmde hedeflediği katma değerin yanı sıra buradan kazandıklarını tarım ve hayvancılık sektörüne aktararak riskleri dağıtmayı da planlıyor. Bu konuda Denizli'nin örnek gösterilmesi gereken orantılı bir büyüme sergilediği de göze çarpıyor. Denizlili işadamları "Hayvancılık yükselen sektörlerden biri. Süt ve süt ürünlerinde büyük potansiyel var" diyor.

KRİZLERDE 'HAVLU' ATMADI KRALI OLDU


Onlarca krizle baş edip 'havlu' atmayan Denizli, artık dünyanın bir numaralı 'havlu' üretim merkezi olarak anılıyor. Öyle ki dünyanın en büyük ihracatçılarından biri olan Çin'e, Denizli'den milyonlarca dolar değerinde havlu ihracatı gerçekleştiriliyor.

JEOTERMAL TURİZME YATIRIM


Turizm alanında yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan Denizlililer şimdiden uluslararası dev zincirler ile uzun soluklu anlaşmalara imza atıyor. Birçok yabancı iş ve sağlık fonu Denizli'de yatırım için kolları sıvamış durumda. Özellikle Kuzey Avrupa'dan yaşlıların ağırlıklı olarak geleceği sağlık turizmine yönelik tesisler için görüşmeler yapılıyor.

SAVUNMA SANAYİSİ YÜKSELİŞTE

Tekstildeki tecrübesini üst lige taşımak isteyen Denizli, savunma sanayisinde büyümek istiyor. Hedefte tank çadırından, astronot kıyafetlerine kadar onlarca yenilikçi üründe söz sahibi olmak var.

BİZE ULAŞIN