'Türkiye ekonomisine çok güveniyoruz'

'Türkiye ekonomisine çok güveniyoruz'
Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, tamamlandığında Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 15'ini tek başına karşılayacak olan santralla ilgili kararlı konuştu. Bu büyüklükteki bir yatırıma hiçbir garanti almadan girmelerinin sebebinin, Türkiye ve Türk ekonomisine duydukları güven olduğunu belirten Akhundov, "Rus devletinin sermayesiyle yatırım yapılıyor ama biz bir Türk şirketiyiz" dedi.

3 MİLYAR $'LIK ARTI

Akkuyu Nükleer Genel Müdürlüğü'nde gazetecilerle bir araya gelen Akhundov, santralla birlikte elektrik üretimi için dışarıdan doğalgaz alımına giden kaynağın, ülke içinde kalacağını ifade etti. Dış ticaret dengesinde santralın devreye girmesiyle 3 milyar dolarlık bir artı sağlanacağını belirten Akhundov, şöyle konuştu: "Nükleeri sevmeyen çok, bilgileri de yok. Türkiye'nin etrafındaki Rusya, Ermenistan, Ukrayna, Bulgaristan ve İran'da nükleer enerji santralları var. Türkiye nükleer santralların tam ortasında. TAEK bizi kontrol ediyor, denetim altındayız. Rusya, şu ana kadar 3 milyarlık dolar yatırım yaptı. Türkiye ekonomisine ve referanslara güveniyoruz." Lisansın henüz onaylanmadığını belirten Akhundov, "Üretim lisansı belki 2016'da verilecek. Onu beklemeden, projeye güvenerek yatırımımızı yaptık" diye konuştu.

SURİYE SIKINTI YARATMAZ
Suriye'de yaşanan olayların kendilerini etkilemediğini belirten Akhundov, "Santralın yapıldığı yer Suriye'ye yakın ama hiçbir sıkıntı görmüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN