Türk Telekom’la şehirler ‘akıl’lanıyor

Şehirlere özel entegre çözümler sunmayı hedefleyen Türk Telekom yetkilileri, “Araçların, evlerin, okulların, şirketlerin ve şehirlerin akıllandığı bir gelecek öngörüyoruz” dedi

Türk Telekom’la şehirler ‘akıl’lanıyor
Türk Telekom şehirlere özel entegre çözümler sunmayı hedefliyor. Teknolojiye uzun yıllardır yatırım yapan Türk Telekom, bugün, kurumlara yönelik M2M uygulamaları, bulut ve büyük veri, akıllı şehir uygulamaları gibi hizmetleri müşterileriyle buluşturuyor. Güçlü fiber altyapısı ve son teknoloji ürünleriyle şirketleri ve Türkiye'yi geleceğe taşıdıklarını ifade eden Türk Telekom yetkilileri, "İnovatif teknoloji uygulamalarla, araçların, evlerin, okulların, şirketlerin ve şehirlerin akıllandığı bir gelecek öngörüyoruz" dedi. Uygulamalar ile bilgi aktaran yetkililer, şunları anlattı: "Akıllı durak uygulamamızla otobüsün durağa geliş saatleri, telefonlardaki mobil uygulamalardan veya akıllı duraklardaki ekranlardan öğreniliyor. Hangi otoparkın boş olduğu bilgisine akıllı otopark uygulamasıyla cep telefonlarından ulaşılıyor ve boş otoparka gidilebiliyor. Akıllı kavşak ise kavşaklarda kırmızı ışıkta beklemeyi en aza indiren sistemimiz. Bu sistemle en yoğun caddelere öncelik vererek trafik yoğunluğunu en aza indiriyor. Öncelikli geçiş sistemiyle de trafikte geçiş önceliği olan araçlar için sistem (ambulans, itfaiye gibi) geçiş yolundaki tüm ışıkları otomatik olarak yeşile çeviriyor. Tedes ise trafik kurallarına aykırı araç kullanımları tespit edilerek trafiğin daha güvenli akması sağlanıyor." Akıllı şehir entegre yaklaşımının bir önemli boyutunun da enerji verimliliği olduğunu vurgulayan yetkililer, enerjiyi yerli yerinde, doğru ve etkin bir biçimde kullanma amacıyla geliştirdikleri uygulamaları şöyle aktardı: "Akıllı aydınlatmayla sokak lambaları çevredeki aydınlatma seviyesine göre otomatik olarak ayarlanıyor. Akıllı sayaçlar ise elektrik ve su sayaçları merkezi olarak okunarak kayıp kaçak miktarları takip edilebiliyor."

ACİL DURUMDA ÇAĞRI
Şehirdeki park ve bahçelerin sulanmasının merkezi olarak kontrol edilerek yapıldığını belirten yetkililer, bu şekilde su ve gübre tasarrufu sağlandığını aktardı. Akıllı atık toplama sistemiyle çöp konteynerlerinin doluluk oranlarının uzaktan izlenerek atık toplama operasyonunun optimize edildiğini anlatan yetkililer, "Geri dönüşüm otomatıyla atıklar, atılma anında otomatik olarak ayrıştırılıyor ve atık haznesinin doluluk oranı merkezden izlenebiliyor" dedi. Sağlık alanında da uygulamalarının olduğuna dikkat çeken yetkililer, şöyle devam etti: "Acil durumlarda panik butonuna basılarak ambulans veya kişilerin yakınları anında çağrılabiliyor. Kronik hastalığı olan hastaların tansiyon, nabız, şeker gibi hayati değerleri merkezden anlık olarak takip edilebiliyor. Görme engelli vatandaşlar için kamusal alanlarda yol tarifi, görme engelli navigasyonu ile yapılıyor. Görme engelli vatandaşlar belediye binası içinde istedikleri yere cep telefonları üzerinden sesli navigasyon ile gidebiliyor."
BİZE ULAŞIN