Milyarlık ihaleler Anadolu’ya sıçradı

Karayolları arazisinin ihalesine en yüksek teklif Tahincioğlu Gayrimenkul’den geldi. İstanbul Küçükyalı’daki 114 bin dönümlük arazi için 3.6 milyar lira satış geliri ve 1.5 milyar lira arsa payı öneren şirket, ihaleyi kazandı

Milyarlık ihaleler Anadolu’ya sıçradı
Türkiye'de yeni hükümetin kurulmasıyla yeniden sağlanan istikrar ortamı ilk meyvesini ekonomide verdi. Dün İstanbul Anadolu Yakası'ndaki arazi için gelen 3.6 milyar liralık teklif Türk ekonomisine güvenin işareti olarak algılandı. Şimdiye kadar İstanbul Avrupa yakasında olan milyar liralık gayrimenkul ihaleleri de Anadolu yakasına sıçramış oldu. İstanbul'un yeni gelişim bölgeleri arasında gösterilen Maltepe Küçükyalı'daki 114 bin 239 metrekarelik Karayolları arazisi Tahincioğlu Gayrimenkul'ün oldu. Emlak Konut GYO'nun, sahibi olduğu arsa için Tahincioğlu, 3 milyar 635 milyon 715 bin TL teklif etti. Bu rakamın yüzde 42'si yani 1 milyar 527 milyon TL'sini Emlak Konut GYO'ya arsa payı olarak önerdi. Şirket, İstinye ihalesinde de 158 dönüm arsa için satış toplam geliri olarak 3 milyar 672 milyon vermişti. Bu, fiyatın yüzde 51.1'ini Emlak Konut'a teklif eden şirket, 1 milyar 876 milyon 392 bin lira taahhüt etmişti. Bu rakam bugüne kadar Emlak Konut'un en yüksek arsa geliri olmuştu.

13 TEKLİF GELDİ
Küçükyalı'da yer alan arsada, 128 bin 169 metrekarelik inşaat hakkı bulunuyor. Konut ve ticaret alanının yanı sıra ilkokul, ibadet, meydan ve park alanı da bulunacak. İhaleye Mesa Mesken, Varyap, Özülke, Nuhoğlu, Sur Yapı, Nurol GYO, Ege Yapı, Dap Yapı gibi firmalar ilgi göstermişti.

?KARAYOLLARI ARAZİSİNE 3.6 MİLYARLIK TEKLİF
Tahincioğlu Gayrimenkul, satış toplam geliri olarak 3 milyar 626 milyon 715 bin TL önerdi. Bu rakamın yüzde 42'si yani 1 milyar 527 milyon 420 bin TL'sini Emlak Konut GYO'ya pay olarak ayırdı.

ŞİRKETİ 1 AY ÖNCE KURDU
Karayolları arazisinde en yüksek teklifi yapan Tahincioğlu Gayrimenkul arsanın sahibi oldu. İhalede en yüksek teklifi yapan Özcan Tahincioğlu, yaklaşık 1 ay önce Tahincioğlu Küçükyalı İnşaat ve Turizm Anonim Şirketi'ni kurdu. Tahincioğlu'nun başkanlığındaki şirketin yönetiminde şirket Alpaslan Çalım ve Onur Tahincioğlu var. Şirket, 100 bin TL sermayeyle Ataşehir'de kuruldu.
BİZE ULAŞIN