Acıbadem Avrupa’da da zincirleşecek

Acıbadem Sağlık Grubu Bulgaristan’da 4 hastane ve 4 tıp merkezi satın alma işlemini tamamladı. Başkan Mehmet Ali Aydınlar, “Amsterdam’da bir hastane yapıyoruz. Romanya ve Sırbistan’da da yatırım yapacağız. Türkiye’de ise 5 yılda iki kat büyüyeceğiz” dedi

Acıbadem Avrupa’da da zincirleşecek
Bulgaristan'ın en büyük sağlık kuruluşlarından Tokuda Grup ve City Clinic Grup'u satın alan Acıbadem Grubu dün başkent Sofya'da düzenlenen imza töreniyle satın alma işlemini resmileştirdi. 125 milyon euroluk yatırımla 4 hastane ve 4 tıp merkezi satın alan ve Bulgaristan'ın en büyük sağlık grubu haline gelen Acıbadem'in Türkiye'dekilerle birlikte toplam hastane sayısı 22'ye, tıp merkezi sayısı ise 17'ye ulaştı. Makedonya ve Irak'tan sonraki üçüncü yurtdışı yatırımı Bulgaristan'a yapan grup, bu ülke aracılığıyla çevre ülkelerden hasta çekecek.

YENİ ROTA BATI AVRUPA
Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, "Sırbistan'da sıfırdan bir hastane kuracağız. Romanya'da ise bir sağlık grubu ile satın alma için görüşüyoruz" dedi. Grubun bundan sonraki rotasının Batı Avrupa olduğunu dile getiren Aydınlar, Amsterdam'da da tüm branşlarda hizmet verecek büyük bir sağlık merkezi için hazır bir binada restorasyon çalışmalarına başladıklarını, hastanenin eylül ayında faaliyete geçeceğini kaydetti. Türkiye'de ise hastane yatırımlarını sürdürdüklerini ifade eden Aydınlar, Altunizade'de 325 yataklı dev bir sağlık kompleksi, Kartal ve Ataşehir'de de hastane inşaatına başladıklarını söyledi. Maslak'taki binaya 70 bin metrekarelik ek inşaata da başladıklarını belirten Aydınlar, "5 yıl içinde Türkiye'de 2 kat büyüyeceğiz" dedi. Aydınlar şöyle devam etti: "Türkiye'de eskiden parası olanlar daha iyi sağlık hizmeti almak için yurtdışına giderdi. Ama işi tersine çevirdik. ABD'den bile hasta alıyoruz. Geçen yıl sadece biz 40 bin yabancı hastaya hizmet verdik."

ÖRNEK ÜLKE OLDUK
Hastalarının yüzde 10'unun yabancılardan, yüzde 10-15'inin SGK'lı ve yüzde 60'ının da özel sağlık sigortalı hastalardan oluştuğunu söyleyen Aydınlar, Türkiye'de sağlık sisteminin birçok ülkeye göre çok daha iyi işlediğini belirtti. Aydınlar, "Türkiye'deki sağlık birçok ülkede örnek alınacak seviyeye geldi. En büyük sorun SGK'nın 9 yıldır özel hastanelere ödediği ücretleri artırmaması" dedi.

RUSYA'YI İPTAL ETTİK
Yurtdışında büyüme hedefleri çerçevesinde kısa süre önce Rusya'da 3 hastane kurmak için son aşamaya geldiklerini kaydeden Aydınlar, iki ülke arasındaki krizden sonra bu planlarını iptal ettiklerini söyledi. Aydınlar, "Rusya'da direkten döndük. Kriz olduğu sırada imza aşamasındaydık. Tam zamanında girişimleri sonlandırdık" dedi. Acıbadem Sağlık Sigortası'nda 500 bin kişiye ulaştıklarını belirten Aydınlar, "Türkiye'nin ikinci büyük sağlık sigortası şirketi haline geldik. 2 yıl içinde de lider olacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN