Cezayir’e dev tekstil kompleksi

Türkiye ve Cezayir ortaklığı ile kurulan TAYAL SPA’nın Cezayir’de hayata geçireceği Organize Tekstil Sanayi Bölgesi, Avrupa ve Doğu Akdeniz havzasının en büyük tekstil üretim tesisi olacak

Cezayir’e dev tekstil kompleksi
Türkiye ve Mısır'daki üretim tesislerinde Levi's, Tommy Hilfiger, M&S, Zara, Lacoste, Uniqlo gibi dünyaca ünlü markalara ihracat yapan Tay Group ve Cezayir devleti ortaklığa gidiyor. Ortaklıkla, Cezayir'in Relizane Vilayeti Sdi Khettap endüstri bölgesinde kurulan TAYAL SPA, Avrupa ve Doğu Akdeniz havzasının en büyük tekstil üretim tesisi kurulacak. Organize Tekstil Sanayi Bölgesi'nin temel atma töreninde konuşan Tay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Toprak, kurulacak tekstil kampüsünün Cezayir'de referans oluşturacağına dikkat çekerek, sanayici ve yatırımcı olarak Cezayir'de tekstil ve giyim sektörünün yeniden dinamizm kazanmasını ve yabancı pazarlara açılmasını hedeflediklerini kaydetti. 10 yıllık proje üç ana etap yatırım şeklinde gerçekleştirilecek. Toplamda 250 hektar arazi üzerine kurulacak tekstil sanayi sitesinin ilk etabı 8 üniteden oluşacak. 2018 sonunda tamamlanacak olan ilk etapta 10 bin kişiye; 10 sene içerisinde kademeli olarak toplamda 25 bin kişiye istihdam yaratılacak.

300 MİLYON DOLARLIK KATKI
Cezayir bugün tekstil ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'ını ithal ediyor. Tekstil kampüsünün ilk etabı tamamlandığında yılda 30 milyon metre denim kumaş, 15 milyon metre gabardin ve gömleklik kumaş, 5 bin ton örme kumaş, 30 milyon adet giysi üretimi gerçekleştirmeyi hedefleyen TAYAL SPA, bu sayede Cezayir ekonomisine yıllık 300 milyon dolarlık bir katkı sağlamış olacak.

2016 SONUNDA İLK ÜRETİME BAŞLARIZ
2016 sonunda üretime de başlamayı planladıklarını söyleyen Toprak, "Amacımız bu projenin ülkedeki tekstil sanayinin gelişimi açısından bir vitrin oluşturmasını sağlamak. 'Made in Algeria' sloganı ile Cezayir malı ürünlerini dünya pazarlarına sunmayı istiyoruz" diye konuştu. Toprak, Afirka'nın Türkiye'den öğreneceği çok şeyi olduğunu dile getirdi.
BİZE ULAŞIN