Fransa kaynamaya devam ediyor

Türkiye’deki eylemler için ‘özgürlük’ diyen Fransa, ülkesindeki grev ve protestoları ise yasaklamayı düşünüyor. Hollande, kamu mallarının korunmasını bahane etti

Fransa kaynamaya devam ediyor
Türkiye'deki protestoları özgürlük olarak değerlendiren Fransa, şimdi kendi ülkesindeki grev ve protestoları yasaklama aşamasına geldi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, çalışma yasa tasarısı protestolarında kişiler ve kamuya ait malların korunması şartların garanti edilmemesi halinde gösterilere izin verilmeyebileceğini açıkladı. Fransa hükümet sözcüsü Stephane Le Foll, Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında, Hollande'ın ülkede şiddet eylemlerine sahne olan gösterilere izin verilmeyebileceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu belirtti.

KAMU MALLARI GARANTİSİ
Le Foll, Hollande'ın "Eğer kişilerin ve kamuya ait malların korunması noktasındaki şartlar garanti edilmezse, artık gösterilere izin verilmeyebilir" ifadelerini kullandığını söyledi. Hollande'ın Fransa'nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) ev sahipliği yaptığını hatırlattığını belirten Le Foll, Cumhurbaşkanı'nın ülkedeki terörizmle mücadelenin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdiğini aktardı. Başkent Paris'te düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleriyle protestoculara arasında çıkan çatışmada 27'si polis 40 kişi yaralanmıştı.
BİZE ULAŞIN