Perakendeye ‘baba’ dopingi

Perakendede ramazan durgunluğuna Babalar Günü can suyu olacak. Markalar küçük parçalarda 3 kat artış beklerken harcamaların 5 milyar lirayı bulacağı öngörülüyor

Perakendeye ‘baba’ dopingi
Yaşanan terör olayları ve ramazan ayı nedeniyle durgun bir ay geçiren perakende sektörüne Babalar Günü nefes aldırdı. Sevgililer ve Anneler Günü'ne nazaran daha az hediye alınmasına rağmen Babalar Günü'nün hafta sonu satışlarını katlaması bekleniyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yarın kutlanacak Babalar Günü dolayısıyla yapılacak harcamaların tutarının 5 milyar lirayı bulmasının beklendiğini belirtti. Babalar Günü'nde yapılacak harcamalarla, çocuklara alınacak karne hediyeleri için yapılacak harcamaların piyasanın canlanmasına neden olacağına işaret eden Palandöken, "Geçen yıl Babalar Günü'nde ise 4.5 milyar liraya yaklaşan harcamanın bu yıl 5 milyar lirayı bulması bekleniyor. Babalar Günü ile çocuklarımızın karne günü birleşince harcamalar diğer özel günleri geçebilir. Vatandaşların yapacakları harcamalar, elektronik ve giyim-aksesuvar sektörlerinde özellikle hareketlilik yaşatacaktır" diye konuştu. Babalar Günü'nde yapılan harcamaların 4'te 1'inin elektronik eşya ve telekomünikasyon sektöründen yapılan alışverişlerden oluştuğuna dikkati çeken Palandöken, en çok alışverişin Marmara ve İç Anadolu Bölgesi'nde yapıldığını ve harcamanın ortalama 122 lira olduğunu bildirdi.

SATIŞ 4 KAT ARTAR
Damat'ın sahibi Süleyman Orakçıoğlu, perşembe günü itibarıyla işlerde hareketliliğin başladığını, satışlarda 2.5 kat artış beklediklerini vurguladı. Orakçıoğlu, "Bu dönemde gömlek, tişört, kravat ve aksesuvar satışları ciddi oranda artıyor. Kampanyalarla alışveriş için çok avantajlı bir dönem. Özellikle küçük parçalarda 3.5-4 katlık bir artış bekliyoruz" diye konuştu.

TALEP ERTELENMİŞTİ
Kiğılı Genel Müdürü Hilal Suerdem ise hafta sonu satışların 3'e katlanmasını beklediklerini söyledi. Gömlek tişört gibi tek parça ürünlere son yıllarda takım elbise satışlarının da eklendiğini vurgulayan Suerdem, "Satışlarda geçen yıla göre yüzde 10 artış bekliyoruz. Özellikle ertelenen satın almalar bu artışta etkili olacak" dedi.

EŞLERİ İÇİN MAĞAZAYA GİRİP KENDİLERİ İÇİN DE ALDILAR
Ersa Saat Genel Müdürü Cent Uğurdağ ise, saat sektörünün en parlak aylarından haziranda beklenen satışların yapılamadığını ancak Babalar Günü ile birlikte hareketliliğin başladığını söyledi. Eşine ya da babasına hediye almak için mağazaya giren kadınların kendilerine de saat aldıklarını dile getiren Uğurdağ, "Hem erkek hem kadın saati satıyoruz. En çok 500- 1000 lira aralığındaki saatler ilgi görüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN