4 ayda 1.75 puanlık indirim

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandını art arda dördüncü kez indirerek yüzde 9’a çekti. Bankaların fonlama maliyetini azaltması beklenen bu adımın kredilere de yansıması bekleniyor

4 ayda 1.75 puanlık indirim
Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandı olan marjinal fonlama oranında, martta başladığı indirimleri art arda dördüncü aya taşıdı. Murat Çetinkaya başkanlığında dün toplanan Para Politikası Kurulu (PPK) koridorun üst bandını yarım puan indirerek yüzde 9'a düşürdü. Dünkü kararla birlikte faiz koridorunun üst bandında son 4 ayda 1.75 puanlık indirim yapılmış oldu. Yeni başkan Çetinkaya ise göreve geldiğinden beri gerçekleştirilen üç PPK toplantısında 1.5 puanlık faiz indirimine imza attı. Öte yandan 175 baz puanlık faiz koridoru, Merkez Bankası'nın "koridor" enstrumanını kullanmaya başladıktan sonraki en dar aralığa geriledi.

KÜRESEL ŞARTLAR ÖNEMLİ
Merkez Bankası'nın sadeleşme politikasının sonuna yaklaştığına dikkat çeken Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, hizmet enflasyonuna yapılan vurguyu hatırlatarak, "Şu anda hizmet enflasyonundaki katılık gıdanınkinden daha önemli hale geldi. Sadeleşmenin ardından hizmet enflasyonunda yumuşama görmeden faiz indirimlerine geçilmeyebilir. Diğer taraftan birim işgücü maliyetleri de önemli bir artışa işaret ediyor" dedi. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ise Merkez Bankası'nın koridoru daraltma adımlarına devam ettiğine işaret ederek, "Bu noktada da, küresel düşük faiz ortamı ve risk algılamasının nasıl bir görünüm sunacağı belirleyici olacak" dedi.

İNDİRİM SÜRECEK
Koridordaki indirimin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yüzde 8'e çekeceğini vurgulayan Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, kısa vadede piyasa koşullarını kötüleştirecek bir faktör bulunmadığını söyledi. Erkan, "Merkez Bankası'nın faiz koridorunu 19 Temmuz'da 8.50-7.50- 7.25 şekline sokması olası" dedi.

ZEYBEKCİ: OLUMLU YANSIYOR
Enflasyondaki gelişmelerin faiz indirimi konusunda Merkez Bankası'na geniş bir hareket alanı oluşturduğuna dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faiz indirimlerinin kredilere de yansıdığını söyledi. Zeybekci, kredi faizlerindeki düşüşün ekonomiyi canlandıracağını kaydetti.

BANKALARIN ARTIK MAZERETİ KALMADI
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Merkez Bankası faizleri kademeli indirirken, bankaların da reel sektörün finansmanına daha iyi imkânlarla öncülük etmesinin artık çok kritik olduğunu söyledi. Gecelik borç verme faizindeki indirimin dört ayda 1.75 baz puana ulaşmasının olumlu olduğunu belirten Çağlar, "Merkez Bankası, üst üste dört kez faizi üst banttan indirdi. 50 baz puanlık son indirimle bankaların martta yüzde 9 olan ortalama fonlama maliyeti yüzde 8'e gerileyecektir. Bankaların artık mazereti kalmadı" dedi.
BİZE ULAŞIN