Dolar gerilemeye devam ediyor

Brexit sonrası kurda yukarı baskı sürse de, Rusya ve İsrail ilişkilerinde normalleşme beklentileri kötümserliği azaltıyor. Dolar 2,92'nin altına inerken Borsa İstanbul yükseliş trendinde.

Dolar gerilemeye devam ediyor

İngiltere'deki referandumdan beklenmedik şekilde Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı çıkmasıyla geçen hafta sert satış baskısı altında kalan dolar/TL'de yukarı yönlü baskı bu haftaya da taşınırken Rusya ve İsrail ile ilişkilerinde normalleşme beklentileri satış baskısını hafifletiyor.

KUR 2,92'NİN ALTINDA

Geçen hafta 24 Mayıs'tan beri en yüksek seviye olan 3.0015'e kadar yükselen kur, dün günü 2.93'ün hemen üzerinde tamamladı. Dolar/TL güne 2,93'e yakın başladı. İlerleyen saatlarde kur 2,92'nin altına geriledi. Serbest piyasada dolar 2,9104'ten işlem görürken Euro ise 3,2289'dan işlem görüyor.

İngiltere endişeleriyle geçen hafta 2.85'li seviyelerden sert yükselişle 3 seviyesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların tek günde 1 milyar doları aşan döviz satışlarının da desteğiyle yönünü aşağı çevirmişti.

Önümüzdeki dönemde Rusya ve İsrail ile ilişkilerin ne kadar hızlı bir şekilde toparlanacağı ve bu yılki kayıpların ne kadarını telafi edebileceği yakından takip edilecek.

PİYASALAR GÜNE NASIL BAŞLADI? (28.06.2016)

BORSA GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Borsa güne yüzde 0.92 yükselişle 75.855 seviyesinden açılış yaptı

Dün TL varlıklarda toparlanma görüldü. Küresel piyasalardan pozitif ayrışan BİST-100 endeksi dış siyasette yaşanan olumlu gelişmelerle gün içindeki kazançlarını seans sonunda geri vererek günü yüzde 0.27 kayıpla 75.161 seviyesinden kapattı. Endeks yeni güne yüzde 0.92 yükselişle 75.855 seviyesinden alımlarla başladı.

LOKALLER KURUN SEYRİNDE ETKİLİ

Bir diğer taraftan lokaller 200 milyar dolara yaklaşan döviz birikimlerinin bir kısmını dolar/TL'de yaşanan sert yükselişlerde kâr amaçlı satış fırsatı olarak değerlendiriyor.

Genellikle kur 2.80'e doğru yaklaştığında döviz alımlarına hız veren bireysel ve kurumsal yatırımcılar kurun 3 seviyesine doğru yükselmesi durumlarında ise yeniden TL'ye dönüyorlar.

STERLİN TARİHİ DÜŞÜŞÜNE DEVAM EDİYOR

Öte yandan İngiltere AB'den çıkış kararı öncesi 4.25 civarında seyreden sterlin/TL ise bu sabah itibarıyla 3.88 civarında seyrediyor.

BİZE ULAŞIN