İngiltere ekonomisi güçlü

İngiltere ekonomisi güçlü
İngiltere Maliye Bakanı George Osborne geçtiğimiz hafta yapılan ve Avrupa Birliği'nden çıkma kararının alındığı referandumdan sonra ilk kez konuştu. İngiltere ekonomisinin gelişmeleri "güçlü bir konumda" karşılamaya hazır olduğunu ve acil bütçe hazırlıklarına gerek olmadığını söyleyen Osborne, bazı "ayarlamalar" yapılması gerektiğini de ekledi. Maliye Bakanı Osborne ayrıca bir adım atmadan önce "Yeni başbakanın görev başına gelmesini beklemek daha mantıklı olur" dedi.

ÇATIYI TAMİR ETMELİYİZ
Osborne AB'nin Lizbon Antlaşması'nın 50'nci maddesi uyarınca üyelikten ayrılma sürecini sadece İngiltere'nin başlatabileceğini ifade etti. Osborne "Çatıyı tamir etmemiz gerektiğini söylemiştim. Bizi bekleyen geleceğe hazırdık. İyi ki de öyleymişiz" dedi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ile konuştuğunu ve gerekirse beklenmedik durumlar için iyi hazırlanmış planların bulunduğunu söyleyen Osborne sözlerine şöyle devam etti: "Bana kalırsa Avrupalı komşularımızla yeni anlaşmalarımız konusu net olduğunda çıkışı yapmalıyız. Bu sırada müzakereler sürerken insanların dolaşım ve çalışma haklarında, hizmet ticaretinde, ekonomik ve finansal sistemin işleyişinde bir değişiklik olmayacak."

LONDRALI BANKACILAR İÇİN ÜÇ YENİ ADRES
Londra'nın en büyük finans kuruluşlarında görev yapan binlerce kişinin, Brexit sonrası Paris, Frankfurt ve Dublin'e gideceği iddia ediliyor. Ayrıca çıkış kararının ardından ülkenin önde gelen şirket yöneticilerinin yaklaşık yüzde 25'i işe alımları durdurmayı planladığını açıkladı.

BREXIT SARSMAYA DEVAM EDİYOR
Brexit sonrası İngiliz Sterlin'inde sert düşüş devam etti. Haftanın ilk gününde İngiliz sterlini dolar karşısında yüzde 3.66 oranında değer kaybederek 1.3177 seviyesine geriledi. İngiltere'deki FTSE-100 endeksi yüzde 2.5, Stoxx 600 endeksi yüzde 4.1, Alman DAX ise yüzde 1.48 değer kaybetti.
BİZE ULAŞIN