Pegasus’ta sendika krizi

Pegasus’ta sendika krizi giderek büyüyor. Çoğu kabin memurlarından oluşan sendikalı personel istifaya zorlanırken, bir bölümünün ise uçuşları azaltıldı

Pegasus’ta sendika krizi
Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Sabancı'nın yaptığı Pegasus Havayolları'nda yaşanan 'sendikalı personel' krizi giderek büyüyor. Çoğunluğunu kabin memurlarının oluşturduğu sendikalı üyelere yönetim tarafından 'sessiz mobbing' uygulanıyor. Çok sayıda personel sendikalı olduğu için istifaya zorlandı. Şirketin, 'Ne kadar uçarsan o kadar fazla para kazanırsın' çalışma sistemi de birden tersine döndü. Sendikaya üye olanların uçuşları azaltıldı. Hava-İş Sendikası'na ilk üye olanlardan kabin memuru Ali Yavaş da bunlardan biri. 2009'dan bu yana Pegasus'ta kabin memuru olarak çalışan Yavaş, "Sendikalı olduğum için beni işten attılar. Şirket bana, 'performans yetersizliğimi' gerekçe gösterdi. Oysa benim performans kayıtlarım elimde. Şirkette tüm çalışanlar benim ne kadar aktif olduğumu bilirler" diye konuştu. Sendikaya üye olduktan sonra kendisini özellikle Almanya uçuşlarına göndermediklerini belirten Yavaş, "Yönetimin tavrı hem bana hem diğer sendikalı arkadaşlara farklı oldu. Almanya başta olmak üzere yurtdışındaki paralı uçuşlara sık sık gönderiliyorduk. Sendikaya üye olduktan sonra bu uçuşlar bıçak gibi kesildi" dedi.

PARALI UÇUŞ KESİLDİ
Yavaş şöyle devam etti: "Tüm çalışanlar asgari ücretle çalışır Pegasus'ta. Prime dayalı sistem olduğu için özellikle kabin memurları satışlardan ek gelir elde ederler. Uzun ve paralı uçuşlarda satışın yüzde 10'u kabin memurlarına kalır. Ben başta olmak üzere sendikaya üye olan arkadaşlarımın tamamını bu prime dayalı satışlardan mahrum bıraktılar. Suyu bile parayla satıyoruz uçakta. Sendikalı olduktan sonra bize mobbing uyguladılar."

SENDİKA SUÇ GÖRÜLDÜ
Hava-İş Sendikası avukatı Şeniz Uluköklü, "4 bin çalışanı olan Pegasus'ta Yavaş'ın işten çıkarılmasında kötü niyet var. Kötü niyet davası açacağız" dedi. THY dışında sendikalı olanların çalışma koşullarının sorunlu olduğunu ifade eden Uluköklü, "Arkadaşlarımızın tek geliri özellikle paralı uçuşlarda yapılan satışlardı. Sendikaya üye oldukları için bu uçuşlardan mahrum bırakıldılar. Örneğin Ali Yavaş'ın sendikaya üye olmadan önceki uçuş saatleri ile üye olduktan sonrakiler arasında uçurum var. Mahkemeye bunları delil olarak sunacağız" dedi.

100 ÜYEMİZE BASKI YAPIP İSTİFA ETTİRDİLER
Hava-İş Sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ise, "Sendikaya üye yaptıklarımızı işten çıkarıyorlar. Şirkette teşkilatlanma faaliyetlerimizi yürüten Ali Yavaş'ı de işten çıkardılar. 500'ün üzerinde çalışanı sendikalı yaptık. Çok zorlu bir süreç geçirerek hedefimize ulaştık" dedi. Ali Sabancı başta olmak üzere üst düzey yöneticilerin sendikaya üye olanlara 'haber oluruz' gerekçesiyle bilinçli olarak dokunmadığını ancak alt düzeydeki yöneticilerin, sendikalılara mobbing uyguladığını ifade eden Tatlıbal, şunları söyledi: "100'e yakın arkadaşımız, 'İş akdinizi feshederiz' tehdidinden sonra istifa etmek zorunda kaldı. Alt düzeyde yöneticilerin baskı ve mobbingleri her geçen gün arttı. Her türlü hukuki süreci başlatıyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız."
BİZE ULAŞIN