Notumuzu esnaf ve vatandaş belirler

Notumuzu düşüren Moody’s’e sert tepki gösteren Başbakan Yıldırım, “Notumuzu üç-beş değerlendirme kuruluşu belirleyemez. Esnaf ve vatandaş belirler” dedi

Notumuzu esnaf ve vatandaş belirler
Ekonominin temellerinin sapasağlam olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e tepki gösterdi. 2002'den beri dünya küçülürken Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini hatırlatan Yıldırım "Bizim notumuzu üç beş tane değerlendirme kuruluşu belirleyemez. Esnaf ve vatandaş belirler. Herkes yerini yurdunu bilsin. Türkiye'ye ayar vermeye çalışanlar 15 Temmuz'da derslerini aldılar" dedi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve beraberindeki heyeti ağırlayan Yıldırım, şunları söyledi:

EKONO MİMİZ SAPASAĞLAM: Ekonomimizin temelleri sapasağlam. Bankacılık ve finans sistemimiz tıkır tıkır işliyor. Yerli, yabancı yatırımcılar hiçbir tereddüt göstermiyor. İnsanımız için bunlar çok önemli. Birileri Türkiye'nin dinamikleriyle, potansiyeliyle oynamaya kalkarsa kalksın, biz yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz.
DEVLET TİCARET YAPMAZ: Devletin işi ticaret olamaz. Devletin işi güvenliktir, adalettir, eğitimdir ve sağlıktır. Bırakalım herkes işini yapsın. Devlet ticaret yaparsa, vakıf gibi yapar. Hep kaybeder. Biz mümkün mertebe düzenleme işine bakacağız.
ASIRLAR ÖNCESİNDEN ÖĞÜT: Yusuf Has Hacip, asırlar önce Kutadgu Bilig'de hükümdarlara tavsiyelerde bulunuyor. O bilge insan diyor ki: "Paranın ayarıyla oynama. Halka adaletle hükmet, kuvvetlinin zayıfa tahakküm etmesine asla müsaade etme. Haydutları ortadan kaldır, yolları açık ve emniyetli tut." Asırlar önce ne yapacağımızı bu bilge insan bize anlatmış. Bize "Enflasyonu yükseltme, paranın değerini koru, zayıfların güçlüler altında ezilmesine izin verme, güvenliği sağla" diyor. Bunları yapmak da bizim vazifemiz.

2 MİLYON BAŞVURU YAPILDI BELEDİYELER SALON İŞLETMESİN
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa kapsamında 2 milyon vatandaşın müracaat ettiğini söyledi. Ağbal, 31 Ekim'de sona erecek başvurular için "10 milyarlık alacak yapılandırılacak. Matrah artırımı düzenlemesine 150 bine yakın başvuru alındı" dedi.

BELEDİYELER SALON İŞLETMESİN
TESK Başkanı Bendevi Palandöken de, belediyelerin düğün salonu işletmesine tepki gösterdi. Palandöken, "Yerel yönetimler, düğün salonları işletiyor. Sanki halk ekmek fabrikası. Haksız rekabetin doğmasına neden oluyor. Devletin gücü ile esnafın gücü... Rekabet kurallarına uygun olmadığı ortada" dedi.
BİZE ULAŞIN