Transit yolcu sayısı artıyor

Yabancı gazetecileri FETÖ ve 15 Temmuz hakkında bilgilendiren THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı “Lokal varışlı yolcuda bir azalma oldu. Bunu telafi etmek için transite yüklendik. İş modelimizin içerisinde transit yolcu yüzde 60’a geldi” dedi

Transit yolcu sayısı artıyor

THY 15 Temmuz'da FETÖ'nün hain darbe girişiminde yaşananların anlaşılması için sefer yaptığı ülkelerdeki gazetecileri ağırlamaya devam ediyor. Daha önce sefer yaptığı ülkelerden 311 gazeteciyi ağırlayan THY, bu kez Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinden gelen 65 gazeteciye 15 Temmuz'daki darbe girişiminde yaşananları anlattı. Böylece THY'nin ağırladığı gazeteci sayısı 376'ya ulaştı. Atatürk Havalimanı'ndaki bombalı saldırılar ve FETÖ'nün darbe girişiminin THY markasına ne gibi etkileri olduğu yönündeki soruları yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı "Önce şunu söylemeliyim; transitte yolcu kaybetmedik. Asıl lokal (direk) varışlı yolcuyu kaybettik bir miktar. Bizi zorlayan o. Lokal varışlı yolcuda bir azalma olduğunda bunu telafi etmek için transite yüklendik. Bugün iş modelimizin içerisinde transit yolcu yüzde 60'a geldi. Bu transit yolcu bizim bugüne kadar hiç çalıştırmadığımız kaslarımızı çalıştırmamızı sağladı" dedi.

LİDERLİK VURGUSU YAPTI
THY'nin sigorta politikaları konusunda yönetilen soru üzerine ise Aycı, "En önemli sigorta ülkedeki liderlik" açıklsmsı yaptı. Aycı şöyle devam etti: "Burada güvenlik, istikrar, güçlü liderlik ve samimiyet çok önemli. FETO'nün dezenformasyon kampanyası var. Lobi güçleri var. Bunlarla başa çıkıyoruz. Biz hiçbir şeyi saklamıyoruz. Size bütün olanları samimiyetle anlatıyoruz. En önemli sigorta ülkedeki liderlik. Sayın Erdoğan'ın liderliği çok kuvvetli bir liderlik. Hatta ABD'li bir ekonomist bir sohbet sırasında 'Maalesef ABD ekonomisi Obama'nın liderliğinde iyi gitmiyor. Türkler Erdoğan'ı bize vermeli. Obama'yı almalı' gibi bir şey söylemişti. Liderlik çok önemli"diye konuştu.

BİLET SATMANIN İNCELİKLERİNİ BİLİYORUZ
Aycı, transit bilet satmada da bazı incelikler olduğunu belirterek "Ne satarsan sat mantığı her zaman kar getirmiyor, bazen zarar da edebiliyorsunuz. O nedenle 'ne satarsan sat değil, doğru sat' konfigürasyonu önemli. 2017'de de bize Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi yeter. Lokal yolcunun geri dönüş hızına bağlı olarak karlılığımız artıracağız, büyümemizi de devam ettireceğiz. Lokal yolcu hızlı geri dönmeye başlarsa çok hızlı bir biçimde rakamlarımızı toparlarız. Rakamlarımızı toparladığımızda lokal yolcuyu topladığımız gün bu transit yolcu altın değerinde olacak. Şu anda gümüş"dedi.

DEMOKRASİMİZİ ÇALMAYA ÇALIŞTILAR
FETÖ'nün de insanların din ve yardımseverlik duygularını kullanarak sivil toplum örgütü görünümünde şekil değiştip devletin önemli organlarına sızarak aksiyon yapmaya çalıştığını belirten Aycı "Yeni nesil bir terör dalgası ile karşı karşıyayız.Pek çok yere sızdılar ve girdiler. İnanılmaz bir istihbarat gücüne kavuştu. Giremedikleri yerleri ilk hedef seçtiler. Parlamentomuzu bombaladılar. Demokrasimizi ele geçirmeye çalışlar. Hükümetimizi ele geçirmek, yüzde 52 oy oranı ile ilk kez halkın oyu ile seçilen Cumhurbaşkanımızı öldürmek istediler" ifadelerini kullandı.

THY UÇUŞ SAATLERİNİ YAZA GÖRE AYARLADI
Türk Hava Yolları (THY) yeni saat düzenlemesiyle ilgili 30 Ekim 2016- 25 Mart 2017 tarihleri arasında yapacağı uçuşlarda, yolcularının sorunla karşılaşmaması için tüm çalışmaları tamamladı. THY'den konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada Bakanlar Kurulu kararı ile kış saati uygulamasının kaldırılması ve yaz saatinin uygulamasının tüm yıl sürecek olması nedeniyle uçuşların tarife yapısının yeniden düzenlendiği belirtilerek "Düzenleme sonrası yapılan tarih değişikliği ve iade talepleri, yolcu biletlerindeki orijinal ücret kurallarına göre işlem görecek" denildi.

BİZE ULAŞIN