Uzmanlar kömürün geleceğini tartışacak

Zirvede Türkiye’nin en önemli enerji kaynaklarından olan kömür için ayrı bir başlık açılacak. Çevreci teknolojilerle kömürden elektrik üretimi konuşulacak

Uzmanlar kömürün geleceğini tartışacak
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından, 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında düzenlenecek kömür çalıştayında kömürün geleceği tartışılacak Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında dünyanın önde gelen kömür şirketleri ve birliklerinden üst düzey uzmanların katılacağı bir kömür çalıştayı düzenlenecek. Dünya Enerji Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kongrenin platin sponsorlarından olan TKİ tarafından 11 Ekim'de düzenlenecek çalıştayda kömürün geleceği tartışılacak. İstanbul'un 9-13 Ekim tarihlerinde ev sahipliği yapacağı kongrenin yan etkinliklerinden biri olan çalıştayın ana teması 'Paris Anlaşması Sonrası Kömürün Geleceği' olarak belirlendi.

BİR GÜN SÜRECEK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu Genel Sekreteri Christian Friis Bach'ın konuşmacılar arasında yer aldığı çalıştaya, dünyanın önde gelen kömür şirketlerinden uzmanlar katılacak. Bir gün sürecek programda küresel, bölgesel ve önde gelen kömür üretici ülkeler bazında kömür trendleri, çevre koruma ve iklim değişikliğiyle mücadelede teknoloji odaklı çözüme yönelmenin önemi ve sürdürülebilir enerji geleceğinde kömürün rolü ele alınacak. Çalıştayda, temiz kömür teknolojileri alanında yürütülen çalışmalarla Türkiye'de yerli linyite dayalı, çevreye duyarlı olarak kurulan ve kurulmakta olan santralların sunumu yapılacak. Çalıştayda, ileri kömür teknolojileri başlığı altında ise iklim değişikliği riskini azaltmak için imzalanan Paris Anlaşması sonrası kömürün geleceğinde, yüksek verimli ve düşük emisyonlu teknolojilerin rolü, kömür gazlaştırma projeleri değerlendirilecek.
BİZE ULAŞIN