Berat Albayrak: "Barış için paylaşalım"

23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak "Türkiye olarak tüm politikalarımızda barış ve istikrarın sağlanmasıdır" dedi.

Berat Albayrak: Barış için paylaşalım

İŞTE BERAT ALBAYRAK'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI;

23. Dünya Kongresi'nde dünyamızın güzel şehirlerinden İstanbul'da ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyetle en kalbi duygularımızla selamlıyorum. Bu önemli organizasyonun ev sahipliği olmaktan duyduğumuz memnuniyet herşeyin ötesinde.

ENERJİ KAYNAKLARI BU BÖLGELERDE YOĞUNLAŞTI

Geçtiğimiz yıllarda enerji dünya gündeminin en üst noktalarında yer aldı. Siyasi olarak istikrarsız hangi coğrafyaya bakarsak maalesef enerji kaynaklarının talihsiz bir şekilde bu bölgelerde yoğunlaştığını görüyoruz.

YENİ ENERJİ MODELİ

Bu durum yeni bir yaklaşımla, yeni bir modelle enerji kaynaklarının çatışmaları önlemedeki rolünün yok sayıp sayamayacağımız konusunu akla getirmektedir. Enerji kaynakları ve yolları, işbirliği, istikrar ve ittifakların kaynağı olabilirler. Hiçbir ülke enerji güvenliğini tek başına sağlayamaz.

TÜRKİYE SORUMLULUK ALMAKTAN ASLA GERİ DURMAYACAKTIR

Günümüzde enerji kaynaklarına sahip olmak kadar bu kaynakların güvenli bir şekilde taşınması da büyük bir önem arzetmektedir. Türkiye sahip olduğu jeopolitik avantajı sadece coğrafi açıdan sağlamıyor. Aynı zamanda doğal kaynakların sorunsuz bir şekilde bölge coğrafyasına ulaşımında önemli bir rol oynuyor.

TAMİR EDİCİ ENSTRÜMAN

Enerji alanında politikalarımızı oluştururken, enerjiyi yapıcı, tamir edici bir enstrüman olarak görüyoruz. Uluslararası enerji projelerin bölgesel istikrarının çıtasını yükseltecektir.

"Enerjiyi yapıcı ve tamir edici bir enstrüman olarak görüyoruz"

KAZAN KAZAN PRENSİBİNDE İLERLİYORUZ

Türkiye, ulusal menfaatleri çerçevesinde kazan kazan prensibine dayanan, bölgesel arz güvenliğine katkı sağlayacak, coğrafyasındaki huzur ve istikrarı önceleyen her projenin doğal müttefikidir. Bu kriterlerdeki her projenin hayata geçmesi için sorumluluk almaktan asla geri durmayacaktır. Enerjiyi bütüncül bir yaklaşımla ele alıyoruz.

"Türkiye kazan kazan prensibine dayanmaktadır"

BARIŞ İÇİN PAYLAŞALIM

Yeter ki paylaşalım. Barış için paylaşalım. Bir kez daha bizler için övünç kaynağı olan bu kongreye katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

BİZE ULAŞIN