Rus Hükümeti o listeyi yayınladı

Türkiye'den Rusya'ya getirilmesi yasak olan tarımsal ürünlerin listesi Rusya Federasyonu Hükümeti internet sitesinden duyuruldu.

Rus Hükümeti o listeyi yayınladı

ENFLASYONU OLUMLU ETKİLEYECEK

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Türkiye'den gıda ürünlerinin sevkiyatına getirilen yasağın kaldırılmasının enflasyonu olumlu etkileyeceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türkiye'den belirli gıda ürünlerinin ithalat yasağının kaldırılması rekabetin gelişmesine neden olacak ve bu da enflasyonu olumlu etkileyecek" denildi.

YASAKLAR KALKTI

9 Ekim 2016 tarihindeki 1020 numaralı kararname ile birlikte listeden, özellikle taze ve kurutulmuş portakal, mandalina ve diğer narenciye, taze kayısı, şeftali, erik çıkarıldı.

RUS HÜKÜMETİ RESMEN DUYURDU

Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, "Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı'nın 28 Kasım 2015 tarihindeki 583 numaralı 'Rusya Federasyonu'nun ulusal güvenliği ve Rus vatandaşlarının korunmasını sağlamak için Türkiye Cumhuriyeti'ne uygulanan ekonomik yaptırımların uygulanması hakkında önlemler' adlı kararnamede değişiklikler yapılmasını ön gören Rusya Devlet Başkanı'nın 30 Haziran 2016 tarihindeki 314 numaralı kararı uygulamaya başlatılmıştır."

LİSTE BELİRLENDİ

30 Kasım 2015 ve 1296 numaralı Hükümet Kararnamesiyle 1 Ocak 2016 itibari ile Türkiye Cumhuriyeti'nde ithal edilmesi yasak tarım ürünlerinin listesi belirlendi.

İŞTE O ÜRÜNLERDEN BAZILARI

İmzalanan kararnameyle bu yasak listesinden çıkarılan ürünler, taze veya kurutulmuş portakal, taze veya kurutulmuş mandarin, klementines, vilkingi ve diğer benzeri, taze kayısı, nektarin dahil taze şeftali, taze erik.

İŞTE RUSYA'NIN YAYINLADIĞI O LİSTE:

BİZE ULAŞIN