1.5 milyar $’lık moda şovu

İstanbul bu hafta modanın merkezi oldu. Konferans, fuar ve defileden oluşan organizasyona bin 500 yabancı katılımcı geldi. 1.5 milyar $’lık ihracat bağlantısı yapıldı

1.5 milyar $’lık moda şovu
İstanbul, bu hafta moda alanında 3 önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nin (TGSD) düzenlediği İstanbul Moda Konferansı, İHKİB ve birçok sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen Mercedes-Benz Fashion Week ve The Core'dan oluşan moda etkinliğine dünyanın 20 ülkesinden bin 500'e yakın yabancı katılımcı geldi. 3 etkinlikte gelecek 5 yılı da kapsayan 1.5 milyar dolarlık ihracat bağlantısı gerçekleşti. Yurtdışında Türkiye'nin başta tekstil olmak üzere etkin olduğu reel sektörlere yönelik algı operasyonlarına en güzel yanıt bu etkinliklerle verildi. ABD'den Japonya'ya Avrupa ülkelerinden Afrika'ya yüzlerce alım grubu Türkiye'deki modayı takip etmeye ve üreticilere sipariş vermeye koştu. TGSD Başkanı Şeref Fayat, Moda Konfaransı'nda bin 200 birebir görüşme yapıldığını açıkladı. Yurtdışından gelen 40 alım ofisinin önemli bağlantılar gerçekleştirdiğini belirten Fayat, "Türkiye artık katma değerli ürün ihracatında mesafe almaya başladı. Siparişler bu yönde oldu" dedi.

BULUŞMA NOKTASI OLDU
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi de, The Core İstanbul için Almanya'dan İngiltere'ye, Lübnan'dan Fas'a 16 ülkeden 250 alıcının Türkiye'ye geldiğini söyledi. Tanrıverdi, "Marka ve tasarımcıların buluşma noktası The Core İstanbul'un, 5 yılda sektörel ihracata ilave 500 milyon dolarlık artış getirmesini hedefliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN