Time Warner 85 milyar $’a AT&T’nin oldu

ABD’de iki dev birleşiyor. Telekomünikasyon şirketi AT&T, televizyon ve eğlence sektörünün önde gelen ismi Time Warner’ı 85 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Borçlarla birlikte toplam bedel 109 milyar dolar olacak

Time Warner 85 milyar $’a AT&T’nin oldu
ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T'nin, televizyon, sinema ve eğlence sektörü devi Time Warner'ı yaklaşık 85 milyar dolara satın alacağı duyuruldu. AT&T'den yapılan açıklamada, cep telefonu operatörü ve internet hizmeti sağlayıcısı AT&T'nin, bünyesinde Time dergisi ve Hollywood'lu film yapım ve dağıtım şirketleri Warner Bros, New Line Cinema ve televizyon kanallarından CNN, TNT ve HBO'ya sahip olan Time Warner'ı 85.4 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

TOPLAM 108.7 MİLYAR $
AT&T'nin Time Warner'ın toplam borcunu da satın almasıyla anlaşmanın toplam değerinin 108.7 milyar dolar olacağının kaydedildiği açıklamada, anlaşmanın tamamlanmasının ardından Time Warner hissedarlarının AT&T hisselerinin yüzde 14.4 ila yüzde 15.7 oranında sahip olacağı belirtildi. ABD'li Comcast ve Walt Disney'den sonra televizyon, sinema ve eğlence sektöründe dünyanın en büyük üçüncü şirketi konumunda bulunan Time Warner'ın piyasa değeri 73 milyar dolar iken, yaklaşık 142 milyon cep telefonu ve 16 milyon internet abonesi bulunan AT&T'nin piyasa değeri ise 226 milyar dolar olarak ölçülüyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde, AT&T 40.5 milyar dolar gelir ve 3.4 milyar dolar net kar açıklarken, Time Warner'ın geliri 7 milyar dolar, net geliri de 1.8 milyar dolar olmuştu. Uzmanlar, AT&T gibi bir telekomünikasyon şirketinin, Time Warner büyüklüğündeki bir eğlence devini satın almasının federal yasalara göre tekel sorunu oluşturabileceğini vurgularken, ABD regülatörlerinin anlaşmayı onaylamama olasılığının bulunduğuna dikkati çekiyor. Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı ve işadamı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, 8 Kasım'daki seçimlerde ABD başkanı seçilmesi durumunda kuracağı hükümetin, medya endüstrisinde "gücün daha az elde bütünleşmesi" kaygısıyla AT&T'nin Time Warner'ı satın almasını onaylamayacağını söylemişti. Time Warner, 2000 yılında bir başka ABD internet hizmeti sağlayıcısı olan America Online (AOL) tarafından 164 milyar dolara satın alınmış, ancak mali sorunlar nedeniyle 2009'da iki şirket ayrılmıştı. ABD'li bir diğer eğlence sektörü şirketi 21st Century Fox, Haziran 2014'te Time Warner'ı satın almak için 80 milyar dolarlık teklif vermiş ancak Time Warner yönetim kurulu üyeleri teklifi reddetmişti.
BİZE ULAŞIN