Dev medya ortaklığında Trump-Hillary kavgası

AT&T’nin Time Warner’ı 86 milyar dolara satın alacağını açıklamasının ardından Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında ayrışma yaşanıyor. Cumhuriyetçiler mega birleşmenin ‘demokrasiyi yok edeceğini’ söylerken Demokratlar’dan sadece cılız sesler çıkıyor

Dev medya ortaklığında Trump-Hillary kavgası
Amerikan telekomünikasyon devi AT&T'nin, CNN Televizyonu'nun da sahibi olan Time Warner şirketini 86 milyar dolara satın alacağını açıklamasının ardından Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasında ayrışma ortaya çıktı. Time Warner'dan şikâyetçi olan Trump'ın fitilini ateşlediği itirazlara yenileri de ekleniyor. Politikacılar ve uzmanlar bu birleşmenin 'demokrasiyi yok edeceğini' söylüyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler Senato'da anlaşma konusunda bir oturum yapıp tarafları dinleyecek.

DEMOkRAT LAR TEMKİNLİ
Demokrat senatörler ve adaylardan birleşmeye itirazlar gelse de Demokrat aday Hillary Clinton'dan henüz net bir karşıt görüş gelmedi. Clinton'ın sözcüsü Brian Fallon, denetleyici kurumların bu birleşmeyi iyi incelemesi ve rekabet kurallarının çiğnenmemesi gerektiğini söyledi. Bazı Demokratlar da anlaşmanın tekelleşme yaratacağı ve sektörde gücün bir merkezde birleşeceği görüşünde. Bu itirazları dile getirenlerden en yüksek kademedeki isim ise Başkan Yardımcısı adayı olan Tim Kaine. Uzmanlar aynı zamanda bu tür büyük birleşmelerin pratikte yürümediği görüşünde. Örnek olarak ise AOL ile Time Warner'ın birleşmesinin bozulmuş olması gösteriliyor. Dün iki CEO da bu büyük anlaşma ile ilgili açıklamalar yaptı. CEO'ların bu birleşmede ortak beklentisi 'hızın ve mobilitenin artmasını' sağlamak. AT&T Başkanı Randall Stephenson, bu hamle için "Saf dikey entegrasyon" benzetmesi yaptı.

Öne çıkan beş büyük kuruluş
Comcast 2016 Forbes Global 2000 listesine göre dünyanın en büyük medya şirketi. 74.5 milyar dolarlık geliri ve 153 milyar dolarlık piyasa değeri var. 150 bin kişi çalıştıran şirket NBC Universal dışında ABD'nin üç büyük TV ağının da sahibi.
Walt DIsney 1923 yılında kurulan firma Mickey Mouse, tema parkları ve TV ile ön plana çıkıyor. 150 milyar dolarlık piyasa değeri ve 54 milyar dolarlık gelire sahip. Disney Channel ve ESPN gibi kanallar da grupta.
21st Century Fox Rupert Murdoch'ın şirketi 2013'te News Corp'u ayırdı. Fox televizyon ağı, Asya'da STAR TV ve Sky TV'de de yüzde 39.14'lük paya sahip. Piyasa değeri 48 milyar dolar.
CBS Geçmişte Columbia Broadcasting System olarak bilinen firmanın değeri 26 milyar dolar. Geliri 13.9 milyar dolar.
VIacom Paramou nt Pictures, MTV ve VH1'ın sahibi Viacom'un piyasa değeri 15 milyar dolar. CBS'ten 2005'te ayrıldı.
BİZE ULAŞIN