GENÇDES için 54 milyon TL kaynak

Gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlayan, sanatın çeşitli dallarında gençler tarafından veya gençlere yönelik üretilecek eser ve projelerin hayata geçirebilmesini sağlayacak destekleme programı olan GENÇDES ile 2016'da 91 projeye 8 milyon liranın üzerinde kaynak sağlandı. "GENÇDES 2017 Projesi" lansmanında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, projeye çok önem verdiklerini, beklentilerinin büyük olduğunu, bu kapsamda gençlerin kültüre ve sanata katılımının daha da artacağını söyledi.

91 PROJE 8 MİLYON TL
Yıldırım, gerçekleştirilen bir projesi bulunmayan gençlerin de hayal kurmaya başlayacağını ifade ederek, "Hükümet olarak onların her zaman yanında olacağız, her zaman destek vereceğiz. Geçen yıl ilk adımı atıldı, proje kapsamında farklı sanat dallarında toplam 91 projeye 8 milyonun üzerinde destek verildi. Bu yıl desteği büyüttük, 2017 yılında 54 milyon tutarında bir kaynak ayırıyoruz" diye konuştu. Kültür ve sanatla dağarcığını zenginleştiren gençlere ülkenin ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Yıldırım, "Terörü yok etmek istiyorsak, her türlü ayrışmayı yok etmek istiyorsak daha fazla bu konulara kafa yormamız gerekiyor" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise 2023 hedefleri için en büyük kaynağın genç ve dinamik nüfus olduğunu belirtti.

YOLUMUZU BULUYORDUK
Başba kan Yıldırım, 1973-1974 yıllarında nasıl para kazandığına ilişkin anısını da gençlere anlattı: "Atatürk Kültür Merkezi yeni açılmış, sanatsal gösteri var. Bize de para lazım. Girdik erken kuyruğa, bilet alıp millete veriyorduk. Ne o, tiyatro seyredecek. Bizi ilgilendirmiyor da, bileti alıp veriyorduk oradan yolumuzu buluyorduk. Şimdi her tarafta sanat, etkinlik."

BİZE ULAŞIN