Rus buğdayında mantar alarmı

Rus buğdayında mantar alarmı
Dünyanın en büyük kaliteli buğday üreticilerinden biri olan Rusya'da kırmızı alarma geçildi. Sezon ürünlerinde "fusarium" adı verilen, ölümcül mantarın tahıl ürünlerine bulaştığı tespit edilirken, bu durum Rusya'nın en büyük ikinci alıcısı konumundaki Türkiye'yi de alarma geçirdi. Nişasta ve un sanayisinde kullanılmak üzere ithal edilen kaliteli buğday için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışma başlattı. Ürünlerde "fusarium" tespit edilmesi halinde, ithalatın durdurularak Avrupa, Amerika gibi alternatif pazarlara yöneliceğini belirten bakanlık yetkilileri, Rus buğdayında inceleme yapıldığını aktardı.

ALTERNATİF PAZAR
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "fusarium mantarının ölümcül sonuçlara yol açabileceğini belirterek, "İthal edilen buğdayda tespit edilmesi halinde hemen ambargo konmalı. Rusya da tehlikeli gördüğü durumlarda aynı uygulamaya gidiyor" dedi. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Günhan Ulusoy, "Bulaşıcı bir hastalık tespit edilirse ithalat hemen durduruluyor. Ve alternatif pazarlara bakılıyor" şeklinde konuştu.

En büyük alıcı Türkiye
Rusya'dan en fazla tahıl ithal eden ülkeler arasında yer alan Türkiye, en büyük ithalatını ise buğdayla yapıyor. Rusya'nın resmi verilerine göre Türkiye sezon başladığından beri 3.6 milyon ton buğday ithalatıyla birinci sıraya yerleşti. 2015'te Türkiye, Rusya'nın ihraç ettiği buğdayı satın alan ülkeler arasında ikinci sırada yer alırken, en çok buğdayı ise Mısır aldı. Üçüncü sırada ise İran yer aldı.

Ölümcül sonuçlara yol açabiliyor
Söz konusu haber Rusya Bitki Koruma Bilimsel Araştırma Enstitüsü yetkililerinin araştırmalarına dayandırıldı. Haberlere göre una ve ekmeğe kolaylıkla bulaşacak bu mantarların sadece zehirlenme değil "uzun vadede kronik, ölümcül hastalıklara" neden olabileceği uyarısı yapıldı.
BİZE ULAŞIN