2.5 milyar TL ikramiye

2.5 milyar TL ikramiye

Hükümet, 30 yılı aşan hizmet süresindeki emekli memura ek ikramiye ödemelerine başladı. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 408 bin emekliye toplam 2.5 milyar TL ödeme yapılacağını söyledi

Hükümet, 408 bin emekliye verdiği ek ikramiye sözünü tuttu. İki ay önce Meclis'ten geçirilen torba yasayla birlikte memur emeklilerine, 30 yılın üzerindeki hizmet sürelerine karşılık gelen ve yıllık yaklaşık 4 bin liraya varan ikramiyeler ödenmeye başlandı. Toplam 2.5 milyar TL ödenecek olan ikramiyelerin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı, başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde, kalan kısmı da ilk ödeme tarihinden itibaren takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek. Ölen emeklilerin hak sahipleri de ek ikramiyeyi alabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, memur emeklilerine ek ikramiyelerin ödenmeye başlandığını belirterek, "Bu kapsamda yaklaşık 2.5 milyar TL emeklilere ödenecek" dedi. Esnaf Ahilik Sandığı hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, şunları anlattı: "Bu sandığa iki birim esnaf, bir birim de devlet katkı verecek. Esnafımız son 3 yılda en az 700 iş günü prim ödeyerek bu sandıktan yararlanmaya hak kazanacak. Asgari ücretin yüzde 80'i kadarlık kısmı her ay esnafımıza maaş gibi ödenecek. Ayrıca SGK primleri de onun adına yatırılacak ve sağlık hizmeti alabilecek."

ANTALYA İLK 3'TE
İstihdam rakamlarıyla ilgili de bilgi veren Müezzinoğlu, en yüksek artışın İstanbul, Ankara ve Antalya'da olduğunu, en az istihdam hareketinin ise nüfusa bağlı olarak Hakkari ile Bayburt'ta gerçekleştiğini söyledi.

TURİZM, TEKSTİL VE SANAYİ AĞIRLIKTA
İstihdamın ağırlıklı olarak turizm, tekstil ve sanayi sektöründe görüldüğünü belirten Mehmet Müezzinoğlu, "Alınan tedbirler ve artı teşvikler yatırımları canlandırdı" dedi.
BİZE ULAŞIN