Dünyanın en büyük *startup’larından biriyiz

Stratejik hedefler belirleyip, performansları ölçerek, kamuda daha önce olmayan bir modelle Varlık Fonu’nu yöneteceklerini açıklayan başkan Mehmet Bostan, “Biz şu anda dünyanın en büyük ‘startup’larından biriyiz” dedi

Dünyanın en büyük *startup’larından biriyiz
Milyarlarca dolarlık kaynağın bir araya getirildiği Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Bostan, fona devredilen varlıkların tüzel kişiliklerine müdahil olmadan, stratejik hedefler belirleyerek, performansları ölçerek, kamuda daha önce yapılmamış bir modelle çalışacaklarını aktardı. "Biz şu anda dünyanın en büyük 'startup'larından biriyiz" diyen Bostan, buradaki amacın sadece varlıkların devri olmadığını, buradan yeni bir değer üretmek istediklerini kaydetti. İngiltere Başkonsolosluğu'nda düzenlenen İstanbul TALKS İslami Finans Zirvesi'nde konuşan Bostan, İslami finans ürünlerine sadece faiz hassasiyeti olan insanların ilgisi varmış gibi bir algının olduğunu, ama bunun doğru olmadığını vurguladı. Buradaki fayda ve değer ortaya çıkarılırsa durumun daha iyi anlaşılacağını aktaran Bostan, aslında faizsiz emeklilik ürünlerinin daha başarılı performans gösterdiğini, bunlar anlatılır ve doğru bir iletişim kurulursa Türkiye'de çok büyük bir fırsat olduğunu düşündüğünü kaydetti.

GÜZEL SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK
Bostan, Türkiye'nin bankacılıkta birikimi olduğunu, ama sermaye piyasasında İslami finans tarafında zayıf olduğunu bildirdi. Bostan, "İnşallah hem İslami finansman, hem de sermaye piyasalarında güzel sürprizlerimiz ve aksiyonlarımız olacak" dedi. Sermaye piyasaları açısından çok cazip ürünler yaratabileceklerini söyleyen Bostan, "İslami finans tarafında da çok ciddi bir potansiyel var. En basiti sahip olduğumuz gayrimenkuller ve buradaki faizsiz ürün sunma imkânları. Bunların üzerinde çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

ÇOK CİDDİ DENETLEME OLACAK
Bostan, TVF'nin denetim tarafında çok güçlü bir yapısı olacağını, çünkü bunun kanunda yazdığını bildirdi. Uluslararası bağımsız denetimden geçeceklerini aktaran Bostan, Başbakan tarafından da bir atama yapılacağını ve o müfettiş ekibinin de denetleme yapacağını anlattı. Bostan, "Üçüncüsü yılda bir defa kabine tarafından denetleneceğiz. Dördüncü denetim de TBMM tarafından olacak. Dolayısıyla çok ciddi bir denetleme mekanizması olacak. Yönetimde de uluslararası standartlara tabi olacağız"

*Büyüme gelişme özelliği taşıyan farklı projeler ve yeni girişimler
BİZE ULAŞIN