Referandumdan sonra take-off’a geçeriz

Referandumdan sonra take-off’a geçeriz
Nurettin Canikli/Başbakan Yardımcısı: Hiçbir uluslararası finans kuruluşu son çeyrekte böyle yüksek bir büyüme beklemiyordu. Ekonomimiz şaşırtmaya devam edecek. 2017 büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilecek. Bu yıl yüzde 4'ün üzerinde büyüyeceğiz. Yüksek büyüme işsizliği de ikinci yarıdan itibaren düşürecek. Yıl sonunda tek haneli rakamları göreceğiz.

Ekonomi Bakanı/Nihat Zeybekci: Son çeyrekte bütün Avrupa Birliği ve 46 OECD ülkelerinden, Çin hariç G20'den daha hızlı büyüyen ülke olduk. Bu başarılı sonucu 2016'daki 15 Temmuz ihanetine rağmen Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetiyle, tek başına güçlü iktidarla elde ettik. Reformlarla büyüme yüzde 5'ler düzeyinde kalıcı hale gelecek.

Mehmet Şimşek/Başbakan Yardımcısı: 2016'nın son çeyreğinde ekonomide yaşanan canlanmanın, 2017 genelinde de devam etmesini bekliyoruz. Özellikle 17 Nisan'dan itibaren belirsizlik azalacak, başlattığımız yatırım, ihracat ve istihdam seferberliği ekonomiye ivme kazandıracak. Dış talep de büyümeyi destekleyen diğer bir faktör olacak.

Naci Ağbal/Maliye Bakanı: Elde edilen sonuç Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunu ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünü gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile siyasi istikrar pekişecek ve yönetimde etkinlik artacak. Yapısal reformlar hız kazanacak, Türkiye'nin ekonomik büyüme performansı artmaya devam edecektir.

Faruk Özlü/Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: 15 Temmuz olmasaydı, geçen yıl Türkiye'nin büyümesi yaklaşık yüzde 4.5 olacaktı. 15 Temmuz'un ekonomimize verdiği zararın bilançosu aslında bu büyüme oranlarında görülüyor. Bu büyüme rakamları Türkiye için yeterli değil ancak yaşananlara rağmen ekonomide muazzam bir başarıya imza attık.
BİZE ULAŞIN