500 milyon euroluk ‘Kıyı’ şehri kuruyor

3 yabancı ve 1 Türk yatırımcının ortaklığıyla kurulan Yeditepe Marina, Büyükçekmece’de hayata geçireceği Kıyı İstanbul için kolları sıvadı. 500 milyon euro yatırım değerine sahip proje otel, marina ve çarşıdan oluşacak

500 milyon euroluk ‘Kıyı’ şehri kuruyor
Yabancı yatırımcıların Türkiye iştahı hız kesmeden devam ediyor. Bunun en son örneği ise Büyükçekmece'de hayata geçirilmesi planlanan dev projede oldu. Alman ve İsviçreli yatırımcılardan oluşan 3 şirket ve 1 Türk ortaklığıyla kurulan Yeditepe Marina, 500 milyon euro yatırım değeriyle Kıyı İstanbul projesini hayata geçirmek için güç birliği yaptı. Marina, otel ve Avrupa'nın 7 şehrinden esinlenerek tasarlanan, 7 cadde ve 7 meydandan oluşan çarşı bölümünün de yer alacağı projenin 2018'in son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Kıyı İstanbul'un tanıtım toplantısında konuşan Overvest Grup İcra Kurulu Başkanı Yunus Söylet, 146 dönüm üzerine kurulacak projede 152 odalı otel, bin yat kapasiteli marina ve açık hava müzesi niteliğinde iki katlı çarşının yer alacağını belirtti.

4 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM
Projenin bittiğinde 4 bini aşkın kişiye istihdam sağlayacağını belirten Yunus Söylet, 81 bini kapalı, 7 bini açık olmak üzere toplamda 88 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan çarşı bölümünde 200'ün üzerinde mağazanın yer alacağını söyledi.

DENİZ ÜSTÜNDEKİ İLK OTEL
Söylet, Kıyı İstanbul içerisinde Türkiye'nin deniz üzerinde yapılan ilk 5 yıldızlı otelinin yer alacağını belirterek, şu bilgileri verdi: "Denizin hemen üzerinde yer alacak otel, yatay mimarinin en güzel örneklerinden biri olacak. İki kat üzerine 55 adet 43 metrekarelik, 55 adet 80 metrekarelik ve 42 adet 130 metrekarelik olmak üzere toplamda 152 odası bulunacak."

TÜRKİYE'YE GÜVENİMİZ TAM
Iresi International Üst Yöneticisi (CEO) Ulrich Pelz, Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: "İstanbul mıknatıs gibi tüm dünyayı kendisine çeken eşsiz bir metropol şehir. Bu etmenler sonucunda Kıyı İstanbul projesinin Türkiye için, özellikle Türk halkı ve ülkeyi ziyaret edecek yabancı misafirler için çekim merkezi olacak bir proje olduğunu söyleyebilirim. 500 milyon euroluk bir yatırım bedeli olan Kıyı İstanbul; marinası, çarşısı ve oteliyle binlerce insana istihdam sağlayacak."
BİZE ULAŞIN