Vergi indi fiyat bindi

Vatandaş mobilyada KDV, beyaz eşyada ÖTV indirimi sonrası fiyatlarda düşüş beklerken zamla karşılaştı. Vergi indirimiyle artan talebi deposundaki stokla karşılayan imalatçı, yeni ürünlerde indirimi geri aldı

Vergi indi fiyat bindi

Hükümetin ekonomiyi canlandırmak için, mobilyada KDV'yi yüzde 18'den 8'e indirmesi, beyaz eşyada ise Özel Tüketim Vergisi'ni sıfırlaması ile birlikte oluşan fiyat indirimi beklentisi, yine fırsatçılara takıldı. Merkez Bankası'nın, enflasyonun yüzde 1.02 arttığı mart ayına ilişkin Enflasyon Raporu'nda, "Vergi indirimine rağmen, mobilya ve beyaz eşya fiyatlarında artışlar gözlendi" tespiti de fırsatçılığı belgeledi.

ÖNCE İNDİR SONRA ARTIR

Şubatta mobilya ve beyaz eşyada satışları artırmak adına yapılan KDV ve ÖTV indirimi ile yüzde 7-10 arasında düşen fiyatlar, nisan bitmeden yerini zamma bıraktı. Vergi indirimlerinin ardından hareketlenen piyasayla birlikte artan talebe stoktaki ürünleriyle cevap veren imalatçılar, yeni ürünlerin fiyatını ise, 'maliyet' bahanesi ile yüzde 5-7 arasında artırdı. Hükümetin vergi indirimlerinin etkisiyle beyaz eşya satışları şubatta yüzde 32 artmıştı.

YENİ ÜRÜNLER ZAMLI ÇIKTI

Mobilyacılar Sitesi Modoko'nun Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik ise, "Mobilyacı depodaki stokunu eritti ve kâr etti. Ama yeni üretime girmesi gerektiğinde malzeme zamlandığı için bu durumu fiyata yansıttı" dedi. Özçelik, gelen indirimle birlikte talepte süregelen artış üzerine artan malzeme fiyatları nedeniyle yeni ürünlerin piyasaya zamlı çıktığını söyledi.

MALİYETLER YÜKSELDİ ZAM GELDİ

Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği Başkanı Ali Yıldız ise, şubatta Koç Grubu'nun ürünlere zam yaptığını, ÖTV indirimi sonrası zammı geri çekmek yerine müşteriye ekstra hediyelerle ulaştığını, BSH Grubu'nun yaptığı zammı geri çektiğini, Koreli markaların ise indirime hiç girmediğini söyledi. Bu ay tüm grupların fiyat artışlarına gittiğini ürünlere yüzde 4-5 zam geldiğini dile getiren Yıldız, "Beyaz eşya fiyatları hâlâ avantajlı ama şubat ve mart ayındaki gibi değil. Bir süre şirketler kur artışı ve kira artışlarından meydana gelen maliyet yükselişlerini fiyatlara yansıtmadılar ama bu ay beklenen zam geldi" diye konuştu. Türkiye'de beyaz eşya pazarını 4 grubun domine ettiğini vurgulayan Yıldız, "Maliyetler artınca zam kaçınılmaz oldu" dedi.

ZAM YAPAN TEŞHİR EDİLSİN

Mobilya Sanayicileri ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, "Mobilyada KDV indirimi var, bunun fiyatlara yüzde 10 indirim olarak yansıması gerekiyor. 'Maliyet yükseldi' gibi sözlere aldanmayın. Fırsatçılık her sektörde var" diye konuştu. Ahmet Güleç, "Mobilyada maliyeti artıracak herhangi bir gelişme yaşanmadı. Zam yapanları teşhir edelim" dedi.

BİZE ULAŞIN