Son 3 ayda 760 bin 150 kişi iş sahibi oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu istihdam seferberliğinin de desteğiyle son üç ayda 760,150 kişinin iş sahibi olduğunu söyledi

Müezzinoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Sadece 3 ayda 760,150 vatandaşımız iş sahibi oldu. 2 milyon artı istihdam hedefimize hızla ilerliyoruz" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAŞLATMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ekonomideki yavaşlamanın istihdamda yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için 7 Şubat'ta istihdam seferberliğini başlatmıştı.

İŞSİZLİK FONU KARŞILIYOR

Seferberlik kapsamında verilen destekle birlikte asgari ücretle bir işçi çalıştıran işverenin maliyeti 773 TL azalarak 1,404 TL'ye geriliyor. Paketin maliyeti 12.3 milyar TL olarak öngörülürken, bunun yaklaşık 11 milyar TL'si ise İşsizlik Fonu'ndan karşılanıyor.

HEDEF İŞSİZLİĞİ TEK HANEYE İNDİRMEK

Teşviklerle birlikte ilk etapta Nisan'daki referandum öncesi istihdamda hatırı sayılır bir artış yaşanması bekleniyor. Ancak etkinin işsizlik rakamları üzerindeki etkisinin yılsonuna doğru belirginleşmesi ve işsizliğin tek haneye indirilmesi hedefleniyor.

2 MİLYON HEDEFİ

İstihdam seferberliği ile 2 milyon kişinin iş sahibi yapılması, buna ilaveten 500,000 kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamının sağlanması öngörülüyor.

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre 760,150 istihdam artışı özel sektörün istihdam artışının yanısıra işbaşı eğitim ve toplum yararına eğitim gibi hükümetin istihdama verdiği diğer tedbirleri de kapsıyor.

BİZE ULAŞIN