Çetinkaya’dan yabancı yatırımcıya güven mesajı

Çetinkaya’dan yabancı yatırımcıya güven mesajı
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, IMF-Dünya Bankası toplantısında yabancı yatırımcılara Türkiye'ye güven mesajı verdi. Türkiye ekonomisinin iç ve dış zorluklara karşı olağanüstü direnç gösterdiğine dikkat çeken Çetinkaya, "Tedbirler ekonomide aşağı yönlü riskleri azalttı. Türkiye ekonomisi çok dayanıklı. İhracatın büyümeye katkısı artıyor. Tedbirlerin etkisi güçlü, enflasyon kademeli aşağı inecek. Ilımlı büyüme sürecek" dedi.

BÜYÜMEYE DEVAM
Washington'da "Ekonomik Görünüm ve Para politikası" başlıklı bir sunum yapan Çetinkaya, makroekonomik gelişmelere dikkat çekerek, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme görülünceye kadar para politikasında sıkı duruşun korunacağını vurguladı. Türkiye ekonomisinde geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaşanan daralmanın geçici olduğunu anlatan Çetinkaya, "2017 yılı ilk çeyrekte ılımlı büyüme olacak, ikinci çeyrekte ise ekonomik aktivite hız kazanacak. Enflasyon nisanda tepeyi gördükten sonra kademeli olarak düşecek" diye konuştu.

EN KÖTÜ DÖNEM SONA ERDİ
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, Türkiye'nin yüzde 5-6 civarında büyüme trendine geri döneceğini belirterek, "Türkiye için en kötü dönem artık geride kaldı. Halkoylamasından 'evet' çıkmasıyla bu istikrar süreci daha da sağlamlaşacak. Yeni sistem Türkiye'ye hız kazandıracak" dedi.
BİZE ULAŞIN