Vakıfbank’a yurtdışından güvenoyu

Referandum sonrası oluşan iyimser hava, bankaların yurtdışı işlemlerine de yansıdı. Vakıfbank’ın sendikasyon kredisi yüzde 108 oranında yenilendi, 18 ülkeden katılım oldu

Vakıfbank’a yurtdışından güvenoyu

Türkiye'de siyasi istikrarı kalıcı hale getirmesi beklenen anayasa değişikliğinin halk tarafından onaylanmasının ardından, Türk varlıklara olan yoğun talep, bankacılık sektörünün yurtdışı piyasalarda gerçekleştirdiği işlemlere de yansıdı. Gerek sendikasyon kredilerine gerekse borçlanma aracı ihraçlarına ilgi arttı. Vakıfbank, 18 ülkeden 37 bankanın katılımıyla 188.5 milyon dolar ve 716.5 milyon euro olmak üzere toplam 967 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

YENİLEME ORANI YÜZDE 108
Geçen yılın nisan ayına göre sendikasyon kredisine ilave 7 bankanın katılımı ile yenileme oranı yüzde 108 seviyesinde gerçekleşti. Bank of America Merrill Lynch International Limited ve Emirates NBD Capital Limited'in koordinatör, National Bank of Abu Dhabi PJSC'nin ajan banka olarak yer aldığı 367 gün vadeli kredinin maliyeti dolar dilim için Libor + yüzde 1.45 ve euro dilim için Euribor + yüzde 1.35 olarak gerçekleşti.

4 BANKA İLK KEZ KATILDI
Sendikasyon kredisini yüzde 108 oranında yenilemiş olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Yurtdışından uzun vadeli ve en uygun maliyetlerle kaynak sağlamaya ve reel ekonomimize destek olmaya devam ediyoruz. Geçen yılın nisan ayına göre sendikasyon kredimize katılan banka sayısı 30'dan 37'ye yükseldi. Daha da önemlisi, daha önce sendikasyon işlemimize hiç katılmayan 4 banka bu işlemimize ilgi gösterdi" dedi.

18 ÜLKEDEN KATILIM GERÇEKLEŞTİ
Krediye 18 ülkeden katılım gerçekleştiğine dikkat çeken Aydoğan, "Bu, hem ülkemize yabancı ilgisinin arttığının bir göstergesi, hem de sektörümüzün ve bankamızın uluslararası piyasalardaki güvenilirliğini teyit etti" dedi.

REEL SEKTÖRE DESTEK
Hem yeni katılan bankalara hem de geleneksel olarak sendikasyon kredisine destek olan iş ortağı kreditör bankalara teşekkür eden Aydoğan, "Vakıfbank'ın muhabir bankalarına sağladığı iş çeşitliliği ve iş hacminin artmaya devam etmesiyle çok rekabetçi maliyetlerle kaynak temin ediyoruz. Sendikasyon işleminde bizi destekleyen bankalarla iş hacmimizi daha da artıracağız. Yurt dışından kaynak yaratarak reel sektöre destek olmaya ve dış ticareti finanse etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN