Türk Telekom’dan ilk çeyrekte 4.3 milyarlık gelir

Türk Telekom’un ilk çeyrek gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak, 4.3 milyar TL’ye ulaştı. CEO Paul Doany, “2017’ye güzel bir başlangıç yaptık” mesajı verdi

Türk Telekom’dan ilk çeyrekte 4.3 milyarlık gelir
Türk Telekom, 2017'nin ilk çeyreğine rekor büyüme ve yüksek abone kazanımı ile damga vurdu. Şirketin gelirleri halka arzdan bu yana en yüksek yıllık artışla yüzde 13.33 büyüyerek 4.3 milyar TL'ye ulaştı. Faiz ve Amortisman Öncesi Kâr (FAVÖK), 2010'dan bu yana en hızlı büyüme oranı olan yıllık yüzde 21'lik artış ile 1.5 milyar TL'ye ulaşırken, FAVÖK marjı yıllık bazda 2 puanın üzerinde artarak yüzde 35.5 oldu. Net kâr ise Türk Lirası'nın dolar ve euro karşısında değer kaybetmesine bağlı olarak ortaya çıkan kur zararları nedeni ile 66 milyon TL olarak gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinin sonunda abone sayısı ise yıllık 1.3 milyon artarak 39.2 milyona taşındı. Türk Telekom'un toplam genişbant abone sayısı 2012'den bu yana en yüksek birinci çeyrek net abone kazanımı olan 218 bin ile 8.9 milyona ulaştı. Bu artışın yüzde 75'ini fiber aboneleri oluşturdu ve toplam fiber abone bazı da 2.2 milyona taşındı. Mobil abone sayısı 142 bin artarak 18.7 milyona yükseldi. kazanımı gerçekleşti.

'GÜZEL BAŞLANGIÇ YAPTIK'
Türk Telekom CEO'su Dr. Paul Doany, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Türk Telekom 2017'ye güzel bir başlangıç yaptı. Yılın ilk çeyreğinde toplam gelirimiz 4.3 milyar TL'ye ulaştı. Bu halka arzdan bu yana en yüksek orana işaret ediyor. Operasyonel kârlılığımız ise ilk çeyrekte oldukça güçlü. FAVÖK takdire değer bir şekilde 2010'dan bu yana en hızlı büyüme oranı olan yıllık yüzde 21'lik artış ile 1.5 milyar TL'ye ulaştı. Abone sayımız, özellikle genişbant ve mobil segmentlerindeki büyümeyle yıllık 1.3 milyon artarak 39.2 milyona ulaştı. Üstelik daha fazla sayıda abonemiz LTE ve fiber kullandıkça ve her ikisinde de veri tüketimi istikrarlı bir şekilde artınca bu segmentlerde güzel başarı elde ettik." Doany, geleceğin telekomünikasyon teknolojilerine liderlik etmeye devam edeceklerini belirterek, "2017 yılında grup şirketlerimiz önemli projelere imza atıyor. Ar-Ge şirketlerimiz yeni ürünler geliştiriyor" dedi.

TV'DEKİ ABONE SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ
Yüzde 40 olan akıllı telefon kullanıcıları arasında LTE uyumlu cihaz penetrasyonunun yüzde 57'ye ulaştığı bilgisini veren Doany, şu ifadeleri kullandı: "Aynı zamanda, fiber abonelerimizin sayısı 2.2 milyona ulaştı. Bu genişbant abone sayımızın yüzde 24'ünün artık fiberli olduğu anlamına geliyor. Buna ek olarak dijital hizmetlerimizin önemli ayakları olan Tivibu Ev ve Tivibu Go ile hem mobil hem de genişbant tekliflerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Münhasır UEFA içeriğimiz, zengin film kütüphanemiz, ülke çapında uydu, IPTV ve OTT platform erişimimizin desteği ile 2.1 milyon TV abonemiz var."
BİZE ULAŞIN