Ankara’ya yeni ‘Merkez’

Pasifik İnşaat, Ankara’nın yeni merkezini inşa etmek için harekete geçti. Eski EGO Garajı üzerinde hayata geçecek ‘Merkez Ankara’ 3 bin 500 birimden oluşacak

Ankara’ya yeni ‘Merkez’
Ankaralı Pasifik İnşaat, başkentin yeni merkezini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Bu yıl toplamda 6 milyar liralık yatırım yapmayı planlayan şirket, Emlak Konut GYO'dan rekor bedelle ihalesini aldığı EGO Garajı arsasına Merkez Ankara'yı inşa edecek. Ankara'nın şehir merkezindeki en büyük arazisi olan eski EGO Garajı üzerinde Pasifik İnşaat-Çiftay İnşaat ortaklığı, 4 milyar 200 milyon lira hasılat üzerinden Emlak Konut GYO'ya 1 milyar 258 milyon lira arsa payı taahhüt ederek, arsanın ihalesini 2015 yılında kazanmıştı.

25 BİN KİŞİ YAŞAYACAK
Pasifik İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, tamamlandığında 25 bin kişinin yaşayacağı proje hakkında şunları söyledi: "Dünyada örneği az görülür bir şekilde tek bir parsel üzerinde bu kadar büyük bir proje gerçekleştiriyoruz. Proje bu kadar büyük olduğu için ÇED raporu hazırlamamız gerekti. Raporun çıkması bir yıl sürdü. Aralık 2016'da rapor çıkınca, bu yıl şubat ayında da ruhsatımızı aldık ve inşaata başladık." Proje kapsamında 1.3 milyon metrekare inşaat yapılacağını anlatan Erdoğan, toplam 3 bin 500 bağımsız birimden oluşacak projede 2 bin konut, ofis ve bir alışveriş caddesi olacağını söyledi. Projede konutların ikiye ayrılacağını anlatan Erdoğan, "Aile konutlarımızın kendine özel bir bahçesi olacak. 1+1'lerin bulunduğu diğer konut kısmında da 650 konut yer alacak" ifadelerini kullandı.

ALIM GARANTİSİ SÖZLEŞMEYLE BELİRLENDİ
Emlak Konut GYO, geçtiğimiz günlerde Merkez Ankara projesinden 145 bin 118 metrekare büyüklüğünde 144 adet ofis satın aldığını duyurmuştu. 714 milyon 186 bin 450 lira + KDV bedel ödenen ticari alanları için 16 taksit yapılacağını bildirmişti. Fatih Erdoğan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Emlak Konut GYO, bu arsa için bir ihale düzenlemiş ve tek teklif geldiği için ihaleyi iptal etmişti. Bu nedenle bizim kazandığımız ve 4 teklifin geldiği ihaleye alım garantisi ile çıkmıştı. Alım garantisini de zeyilnameler ile yeniden düzenledi. Bizden aldığı ofisler için 714 milyon lira ödendi ancak kendi payı da düştüğünde 500 milyon liraya almış oldu."
BİZE ULAŞIN