Today’s Zaman’ın THY haberine ‘piyasa dolandırıcılığı’ davası

Today’s Zaman’ın THY haberine ‘piyasa dolandırıcılığı’ davası
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ait olan ve kapatılan Today's Zaman gazetesinde yayınlanan bir yazıda, Türk Hava Yolları (THY) ile ilgili yalan, yanlış veya yanıltıcı nitelikte haber yayımlandığı gerekçesiyle Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş ve Sorumlu Müdürü İbrahim Türkmen hakkında, şirketi zarara uğratmaya çalıştıkları gerekçesiyle, "piyasa dolandırıcılığı" suçundan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası istendi.

MAKSATLI HABER
Kapatılan Today's Zaman Gazetesi ve internet sitesinde 23 Temmuz 2014'te yayınlanan bir yazıda, gerçekle ilgili olmamasına rağmen, şirketin kârlılığının azaldığı ve birçok uçuşun zararına yapıldığı, nakit akışı sıkıntısı yaşadığı, mali açıdan zor durumda olduğu ileri sürüldü.

AMAÇ KRİZ ALGISI YARATMAK
Sermaye Piyasası Kurulu'nun ihbarı üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı. Hazırlanan iddianamede, söz konusu haberin, gerçeği yansıtmadığı, bu haberlerin şirketi ve ülke ekonomisini ulusal ve uluslararası boyutta zor durumda bırakmayı ve ekonomik kriz algısı yaratmaya yönelik olduğunun tespit edildiği belirtildi. İddianamede, şüphelilerin halka açık şirket hakkında yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek, söylenti çıkarmak, bunları yaymak ve menfaat sağlamak suretiyle bilgi bazlı piyasa dolandırıcılığı suçunu işledikleri anlatıldı. Keneş ve Türkmen hakkında piyasa dolandırıcılığı suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası talep edildi.
BİZE ULAŞIN