Yabancı sistemin garantisi yok

Yabancı sistemin garantisi yok

Etkin Proje ortağı Kemal Sidar, milli teknolojilerin önemine işaret ederek “Hiçbir yabancı devlet, kendi teknolojisini başka ülkeye vermez” dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 09.05.2017
Bugüne kadar 76 Ar-Ge Merkezi kurulumuna danışmanlık yaparak yüzde 100'lük bir başarı oranı yakalayan Etkin Proje Yönetim Danışmanlık Kurucu Ortağı Kemal Sidar, güvenliğin, özellikle Türkiye'nin bulunduğu özel coğrafyada, büyük önem taşıdığını belirtti. Sidar, "Özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzun yıllar önce fark ettiği gibi, ulusal güvenliği dış kaynaklı donanım, yazılım, ürün ve sistemlere dayandırmak, gerçekte yapılacak en güvensiz hareket olacaktır. Hiçbir yabancı devlet, kendi kullanmakta olduğu teknolojiyi başka bir ülkenin kullanımına sunmaz. Alınan teknolojiler büyük oranda ya önceki sürüm, ya artık kullanılmayan bir yöntem ya da kullanımından vazgeçilen teknolojilerdir. İstisna durumlarda özel devre elemanlarının ya da yazılım kaynak kodlarının verilmemesine çalışılır. Bunlar, teknoloji verilse bile kullanımını ve yaygınlaşmasını denetim altında tutmaya yönelik önlemlerdir. Yabancı kaynaklı ürün ve sistemlerin, kritik zamanlarda, örneğin bir gerginlik ya da savaş durumunda, tanımlanmış ve beklenen biçimde çalışacağının bir garantisi yoktur. Öte yandan aslında beklenen çalışma biçiminde çalışıyor gibi görünürken bile, bir arka kapı olup olmadığını, bir yerlere bilgi aktarıp aktarmadığını bilmek de mümkün değildir" dedi.

AR-GE İTİCİ GÜÇ
Türkiye'nin savunma sanayisinin, uzun yıllardır yürütülen bilinçli politikalarla önemli bir noktaya ulaştığını da belirten Sidar, "Dışa bağımlılığı azaltma ve tam tersi ihraç yönünde önemli adımlar atmıştır. Bununla birlikte, gelinen noktada hâlâ alınacak çok yol, atılacak çok adım bulunmaktadır. Daha hızlı yol almak, öncü konuma gelmek ve dünya çapında projeler ve ürünler ortaya koymanın yolu araştırma-geliştirme (Ar-Ge); Ar-Ge'nin itici gücü ise kaynaktır. Kaynak sağlandığı ölçüde Ar-Ge yapılabilmektedir" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN