Kanal İstanbul kâğıdı geliyor

Kanal İstanbul kâğıdı geliyor

  • Ekonomi
  • Perşembe 11.05.2017
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Kanal İstanbul'un finansmanı için sermaye piyasalarının devreye sokulacağını belirterek, "Bu konuda çalışıyoruz. Kanal İstanbul için kağıt çıkarılması planlanıyor" dedi. Karadağ, yeni dönemde sermaye piyasalarında yeni ürünler, yeni tanıtımlar ve yeni halka arzlarla finansal tüketicilerin karşısında olacaklarını söyledi. Turkcell, TAV, Koç, Migros, THY ile görüştüklerini anlatan Karadağ, "THY kendisine ortak olan yatırımcılara bedava uçak bileti ve mil gibi kampanyalar yapabilir. TAV loungelarını ve hızlı geçiş imkânlarını ortaklarına sağlayabilir. Turkcell ortaklarına fatura göndermeyebilir. Promosyonlar üzerinde çalışıyoruz. Hazirandan önce bir lansmana çıkabiliriz" diye konuştu.

STOK AFFI ÇALIŞILIYOR
Himmet Karadağ, ÇEAŞ ve Kepez gibi şirketlerin borsaya küsen yatırımcılarını tekrar sermaye piyasalarına kazandırmak için Maliye Bakanlığı ile kendilerinin stok affı üzerinde çalıştıklarını da vurguladı. Karadağ, Borsa İstanbul'un halka arzını 2018'de gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtirken, hali hazırda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve ABD'nin güçlü finans kuruluşu Nasdaq'ın borsada stratejik ortak olduğunu, bu hikâyenin tamamlanması için İslam ülkelerinden de güçlü bir ortakları olmasını istediklerini dile getirdi.

BORSADA % 20 PRİM VAR
Dün çifte rekor kıran borsada referandumdan sonra kısmen bir toparlanma yaşandığını ama ilave yüzde 20'ye varan primin hâlâ durduğunu belirten Karadağ, "Yılsonunu görmeden 100 bine ulaşırız geçebiliriz de" dedi.
BİZE ULAŞIN