Havuz sistemi rahatlatabilir

Trafik sigortasına getirilecek havuz sisteminin şirketlerin elini rahatlatacağını söyleyen MAPFRE Sigorta CEO’su Munoz, “Kâr ve zararın bir bölümünü devletle paylaşırsak bu yararlı olabilir” dedi

Havuz sistemi rahatlatabilir
Sigortacılık alanında son aylarda sıkça gündeme gelen trafik sigortası ve şirketlere zararları konusunda 'havuz sistemi' üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sektör oyuncuları ise bu sistemin şirketlerin elini rahatlatacağını düşünüyor. Sistemin yararlı olacağını belirten MAPFRE Sigorta CEO'su Alfredo Munoz, "Kâr ve zararın bir bölümünü devlet ile paylaşırsak bu yararlı olabilir. Bu sistemin detaylarını görmek lazım. Daha fazla istikrar yaratacak ve öngörülebilir bir sisteme ihtiyacımız var" dedi. Devlet katkısının ne kadar olacağının kritik olduğunu söyleyen şirketin İcra Kurulu Üyesi İlker Sırtıkırmızı ise "Şu anda trafik sigortasının tüm sigorta poliçelerine oranı yüzde 55. Böyle olunca diğer branşlardan elde edilen gelirler buradaki zararı karşılayamıyor. Trafik ve sigorta bilincini artırmalıyız" dedi.

MÜHENDİSLİKTE BİRİNCİ
Sektörün büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Munoz, MAPFRE Sigorta'nın son beş yıldır Türkiye'de sektörden daha fazla büyüdüğünü, 2016'da ise yüzde 32.4'lük bir büyüme performansı gösterdiklerini vurguladı. Bu yıl sektör için büyüme beklentileri ise tek haneli. 2017'nin ilk çeyrek verilerine göre pazar paylarına da değinen Munoz, "Türkiye'de sigorta şirketleri arasında mühendislik branşında ilk sıradayız. 51 milyon TL'lik prim üretimimizle pazarda yüzde 12.23 bir paya sahibiz. 2017'nin ilk çeyreğinde, sağlık branşında yüzde 8.26'lık payla dördüncü sırada yer alıyoruz, yılsonunda üçüncü sıraya yerleşmeyi hedefliyoruz. Kaskoda yüzde 7.18'lik pay ile beşinci sıradayız" dedi.
BİZE ULAŞIN