Wellnessta tanıtımla 1.5 milyar $ ek gelir

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Çakır, wellness alanında yapılacak tanıtımla yıllık 6 milyar dolar olan sağlık turizmi gelirinin 7.5 milyar dolara yükseltilebileceğini söyledi

Wellnessta tanıtımla 1.5 milyar $ ek gelir
Sağlık turizminde ilk 5'te yer alan Türkiye, wellnessta (sağlıklı yaşam) sınıfta kaldı. Türkiye'nin çok güçlü wellness tesisleri bulunduğunu belirten turizmciler, bu alanda yapılacak tanıtım atağıyla sektörün şahlanabileceğini belirtti. Turizmciler, wellnestaki tanıtım faaliyetlerinin güçlendirilmesiyle hali hazırda 6 milyar dolar olan sağlık turizmi gelirinin 7.5 milyar dolara çıkarılabileceğine dikkat çekti. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkan Yardımcısı Recai Çakır, Türk turizminin son yıllarda yaşadığı sorunlarla birlikte vizyonunun da değiştiğine dikkat çekti. "Sorunlar bize uzun yıllardır yapılması gerekeni yani turizmi çeşitlendirmeyi öğretti" diyen Çakır, bu yönde çalışmaların yapıldığı ancak yeterli olmadığını vurguladı. 2016'da turizmde yaşanan gerilemeye rağmen sağlık turizminde küçülme olmadığına dikkat çeken Çakır, bu alanın daha da gelişebileceğini belirtti.

MEVZUATTA DÜZENLENMELİ
Sağlık turizminin ikiye ayrılması gerektiğini vurgulayan Çakır, "Biri medikal sağlık, diğeri ise wellness olarak bilinen sağlıklı yaşam... Türkiye, zihin, ruh ve bedenin bir bütün olarak rahatladığı, geliştiği ve iyileştiği holistik wellness ve SPA ile nitelikli turizm tesisleri sayesinde ciddi miktarda turist çekebilir. Wellness ile Türkiye'nin yıllık 6 milyar dolar olan sağlık turizmi geliri yüzde 20 artırılarak 7.5 milyar dolara yükseltilebilir" dedi. Çakır, wellness konusunda turist sayısının nitelikli tesisler aracılığıyla artırılması gerektiğine de dikkat çekerek, "Turizm tesislerinde daha çok medikal uygulama yapılabilmesi için mevzuat buna göre düzenlenmeli. Böylece 'aktif iş yaşamından sonraki dönem' şeklinde bahsedilen üçüncü yaş turizmini hızlandırabiliriz" ifadesini kullandı.

ÇİN'DEN BİLE GELİYORLAR
Güneşe muhtaç yaşlı nüfusun yoğun olduğu ülkelerin, emeklilerini, güneşin daha yoğun olduğu dünyanın farklı ülkelerine devlet desteğiyle gönderdiğini hatırlatan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu alanda devletin girişimleri gerekiyor. Eğer devlet bu konuda ülkeler arası girişimleri yaparsa biz ülkemizde çok ciddi yaşlı turisti ağırlayabiliriz. Üçüncü yaş turist en çok detoks, sağlıklı beslenme, metabolizmayı hızlandırıcı anti-aging ve güzellik ile bunu destekleyen SPA uygulamalarını istiyor. Bu alanda dünyanın her yerinden, hatta Çin'den bile gelen misafirlerimiz var. Ağırlıklı olarak da Romanya, Hollanda, İngiltere, Arap Emirlikleri, Mısır ve Lübnan'dan geliyorlar."
BİZE ULAŞIN