Siyasette yeni dönem başladı, belirsizlik bitti

Türkiye’deki yatırımlarını artırıp hızla büyümek istediklerini belirten Azimut Portföy İcra Kurulu Başkanı Giorgio Medda, referandum sonrası belirsizliğin sona erdiğini söyledi

Siyasette yeni dönem başladı, belirsizlik bitti
Dünya genelinde 5 ayrı kıtada 17 ülkede faaliyet gösteren ve varlık büyüklüğünü üç yılda ikiye katlayarak 50 milyar euroya yükselten, İtalya'nın en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi Azimut, Türkiye'ye yatırımlarını artırma kararı aldı. Türkiye'nin kendileri için son derece kıymetli bir pazar olduğunun altını çizen Azimut Portföy İcra Kurulu Başkanı Giorgio Medda, 2012 yılından bu yana faaliyet gösterdikleri Türkiye'de 3 milyar liralık büyüklüğe ulaştıklarını kaydetti.

TAKDİRE ŞAYAN TEPKİ
"Türkiye'nin geleceğine inancımız tam. Sürekli büyümeyi arzuluyoruz" diyen Medda, sözlerini şöyle sürdürdü: "2016 yılında yaşanan tüm talihsizliklere rağmen hem Türk halkının hem Türk varlıklarının bu gelişmelere vermiş olduğu tepki takdire şayan. Türkiye'de büyümek istiyoruz. Yatırımlarımızı artırmak istiyoruz. Yatırım yapılabilecek yeni fırsatlara bakıyoruz." Uygun fırsatların oluşması durumunda Türkiye'deki yatırımlarını artırıp hızla büyümek istediklerine vurgu yapan Medda, "Buna istinaden banka kökenli portföy yönetim şirketi satın almak için arayışlarımızı başlattık. Önümüzdeki dönemde sinerji yaratabileceğimize inandığımız bir banka ile portföy yönetimi alanında işbirliğine gidebiliriz" dedi.

BELİRSİZLİK SONA ERDİ
Referandum sonrasında Türkiye siyasetinde yeni bir dönemin başladığını ve belirsizliğin ortadan kalktığını vurgulayan Medda, "Mart 2019'a kadar seçim yok. Hükümetin önceliğinin ekonomi olacağı bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz" diye konuştu. Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, bankaların da bu sürece gereken desteği vermeleri gerektiğinin altını çizerek, "Kurumsal kredilerin yeniden yapılandırılmasında zaman zaman bankaların yapıcı yaklaşımlarının eksikliğini yaşamaktayız. Bankaların özel sektör tahvil piyasasında ekstra risk yaratmak yerine riskleri minimize edecek biçimde yaklaşım içinde bulunmalarını bekliyoruz" dedi.

TÜRKİYE DOĞRU YÖNDE İLERLİYOR
Ekono mi yönetiminin, maliye politikalarını ekonominin dönemsel ihtiyaçları için proaktif biçimde kullandığını kaydeden Murat Salar, "Kredi Garanti Fonu ile tıkanan kredi piyasası canlandırıldı. Sektörel bazda uygulanan KDV indirimleri başarılı oldu. Türkiye'nin doğru yönde ilerlediği kanaatindeyiz" dedi.

YABANCININ İLGİSİ ARTARAK SÜRÜYOR
Referandumda belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte öngörülebilir bir Türkiye profilinin ortaya çıkmasının yabancı yatırımcıların da piyasaya olan ilgisini tetiklediğini belirten Genel Müdür Murat Salar, "Biz Türk varlıkları için uzun zamandır taşıdığımız pozitif görüşümüzü aynen koruyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN