Lider şirketler ‘yeşil teknoloji’yi kullanacak

21’inci yüzyılda yeşile yatırım yapacaklarını belirten Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, “Yeşil enerji kullanım oranımızı aynı dönemde yüzde 1’den 88’e yükselttik. Sera gazı emisyonlarımızı daha da aşağıya çekeceğiz” dedi

Lider şirketler ‘yeşil teknoloji’yi kullanacak
Sürdürülebilir geleceğe verdiği önemle ön plana çıkan Arçelik, küresel ölçekte devam ettiği iklim değişikliğiyle mücadele çabaları çerçevesinde önemli bir anlaşmaya daha imza attı. Arçelik, Birleşmiş Milletler'in ortakları arasında olduğu Bilim Temelli Hedefler Girişimi'ni imzalayarak üretimde sera gazı salımını bilimsel verilerle azaltmayı taahhüt etti. 21'inci yüzyılın lider şirketleri yeşil teknolojiyi kucaklayan ve enerji verimliliğine yatırım yapanların olacağını belirten Arçelik Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, "2010'dan bu yana üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarımızı yarı yarıya azalttık. Yeni girişimle belirlediğimiz adımlarla üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarımızı daha da aşağıya çekmeye söz veriyoruz" dedi.

7 yılda sera gazı %50 azaldı
Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasında iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini ve iş dünyasının rolünü vurgulayan Bulgurlu, "Küresel ısınmaya karşı uluslararası çabalardaki öncü rolümüzü Bilim Temelli Hedefler Girişimi'ne taraf olarak pekiştirdik. Üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarımızı 2010 yılından bu yana yarı yarıya azalttık" diye konuştu.

Yeşil enerji yüzde 87 arttı
"Yeşil enerji kullanım oranımızı aynı dönemde yüzde 1'den yüzde 88'e yükselttik" diyen Bulgurlu, "Yeni girişimle belirlediğimiz adımlarla, üretimden kaynaklanan sera gazı emisyonlarımızı daha da azaltmaya söz veriyoruz" ifadelerini kullandı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada küresel ısınmanın ekonomi ve kalkınma için en büyük tehditler arasında olduğuna dikkat çeken Bulgurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "21'inci yüzyılın lider şirketleri yeşil teknolojiyi kucaklayanlar, enerji verimliliğine yatırım yapanlar olacak. Dünyanın geleceği için daha fazla işbirliğini, yatırımı, inovasyonu hayata geçirmeyi ve daha fazla hanede dönüşüm sağlamayı hedefliyoruz."

Küresel ısınma artışı 2°C olacak
Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü, Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve birçok kuruluş tarafından başlatılan ortak bir girişim olan Bilim Temelli Hedefler Girişimi, şirketlerin küresel ısınma artışını 2°C ile sınırlandırmak üzere iklim değişikliği ile mücadelede aktif rol almalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.
BİZE ULAŞIN