Gayrimenkul sektörü 15 yılda dönüştü

Türkiye’nin hem siyesi hem de ekonomik anlamda yükselişe geçtiğinin altını çizen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, son 15 yılda konut sektörünün vizyonunun hızla dönüşüm geçidiğini söyledi

Gayrimenkul sektörü 15 yılda dönüştü
Türkiye'nin hem siyasi duruşu, hem uluslararası politikada oynadığı öncü rolü, hem de gelişen ekonomisi ile artık yükselen bir değer olduğunu kaydeden Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum inşaat ve gayrimenkul sektörünün son 15 yılda kat ettiği yola dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'de yaşanan ekonomik ilerlemeler doğrultusunda son 15 yılda konut sektörünün vizyonunun da hızla değişim gösterdiğini söyleyen Murat Kurum, "Ülkenin bu istikrarlı büyüme tablosunun en önemli yansımaları inşaat sektöründe görülmekle birlikte bu büyümenin en önemli taşıyıcılarından biri de yine inşaat sektörü oldu. Türkiye inşaatta Çin'den sonra dünyada ikinci konuma gelerek 100 Milyar TL'nin çok üzerinde bir büyüklüğe erişti ve 1.5 milyondan fazla insana istihdam sağladı" diye konuştu.

BELİRSİZLİK YIPRATMIŞTI
2000'li yılların başında konut sektörünün gündeminde 100-150 konutluk küçük semt projelerinin yoğunlukta olduğunu anlatan Kurum, "1999 Marmara depremi ve 2001 ekonomik krizinin etkileri oluşturduğu belirsizlik ortamı inşaat sektöründe ciddi olumsuzluklara sebep oldu. 2002 seçimlerinin ardından güçlü bir şekilde tek başına kurulan hükümetle beraber oluşan istikrar ortamı Türkiye'de nitelikli konut ihtiyacını gündeme getirmeye başladı" diye konuştu.

ÖNCÜLÜK EDİYORUZ
Murat Kurum, "2002 yılındaki seçimlerden sonra Türk siyaset tarihine geçen yepyeni dönem ve ardından gelen siyasi istikrarın ekonomiye yansıması neticesinde Türkiye büyük bir gelişim kaydetti" dedi. Bu süreçte Emlak Konut'un hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini anlatan Kurum, şöyle devam etti: "Türkiye'nin en büyük gayrimenkul ortaklığı haline geldi ve sektörümüzün içinde bulunduğu gelişim ve dönüşümün öncü aktörlerinden oldu. 64 yıllık köklü geçmişimizde her zaman milletimiz için var olduk, onlara değer projeleri hayata geçirdik. Milletimizden aldığımız güç ve destek ile her şeyin en değerlisini hak eden Türk Milleti için 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında 'Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz' ve devamında 2017 Ocak sonunda başlattığımız 'Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti' kampanyalarımız ile ülke ekonomisine ve sektörümüze bu ülkenin lokomotiflerinden biri olarak öncülük ettik."

ANADOLU'YA AÇILDIK
Murat Kurum, bu dönemdeki yatırımları sadece İstanbul, Ankara ve İzmir ile sınırlı tutmayıp Anadolu'nun da hem istihdam hem konut ihtiyacına yönelik Kocaeli, Nevşehir, Niğde, Denizli, Konya gibi şehirlere de taşıdıklarını belirtti. Kurum, " Devletimiz 2023 hedefiyle Avrasya Tüneli, Marmaray, Çanakkale Köprüsü, 3.Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osman Gazi Köprüsü gibi dünyanın da yakından takip ettiği dev projeler bir bir tamamlanırken Emlak Konut olarak bizler de 2023 yılında 250 bin bağımsız bölüm vizyonuyla çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.

KİLİT FAKTÖR İSTİKRAR
Murat Kurum, şöyle devam etti: "Önümüzdeki süreçte istikrarlı bir ekonominin devam edeceği ülkemizde daha güvenle, daha emin adımlarla yükselişimizi sürdürmek, milletimizden aldığımız gücü yine milletimiz adına kullanabilmek için, çalışmalarımıza canla başla devam edeceğiz. Son 15 yılda sektörümüzün içerisinde bulunduğu gelişim sürecinden de görüleceği üzere başarının kilit faktörü istikrardır. Bu nedenle daha güçlü Türkiye'de ancak istikrar ile mümkün olacaktır."

RİVA İHALESİ YAPILDI
Emlak Konut GYO, bu yıl için planladığı 5 projeden ikisinin ihalesini gerçekleştirdi. Zeytinburnu Beştelsiz ve Galatasaray'ın Riva arsası ihalelerinin ilk oturumları tamamlandı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Güçlü Türkiye için Birlik Vakti" kampanyasının da katkısıyla yılın ilk çeyreğinde 2 milyar 878 milyon TL rekor satışa imza attıklarını hatırlatarak, "2017 planlarımızı açıklarken bu yıl için 1,5 milyar TL'lik arsayı ihale edeceğimizi ve bu ihaleler neticesinde 10 milyar TL'lik iş yapacağımızı söylemiştik" dedi.

GÜVENİN GÖSTERGESİ
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihaleye birbirinden güçlü 9 firmanın katıldığını belirterek, "İhaleye olan bu ilgi piyasaya olan güvenin en büyük göstergesi. Teklifler incelendikten sonra önümüzdeki günlerde ikinci oturumu yapacağız" dedi. Riva ihalesinde uygulanan modelin bir ilk olduğunun altını çizen Kurum, "Bunun başarısı hem sektör hem de futbol camiası açısından ciddi bir kazanım olacak" diye konuştu.

EKOLOJİK KÖY YAPILACAK
Emlak Konut Riva projesinin EKO-KÖY projesi olması için de çalışma yaptı. Orman, sebze ve meyve bahçeleri, ticari ve hobi amaçlı tarım alanları, hayvancılık tesisleri gibi köy ve doğa yaşantısının modern yaşantı ile harmanlandığı birçok farklı konsept bu projede hayat bulacak. Emlak Konut, bu arsa için örnek bir proje de hazırlattı. İhaleyi kazanan firmaya bu örneğe uygun bir proje hazırlaması önerilecek.
BİZE ULAŞIN