Türkiye’nin cazibesine milyar $ aktı

Cazibe Merkezleri Programı’nın yarattığı heyecan sürüyor. Programa 8 binden fazla yatırım başvurusu geldi. Başvuruların 2017’de 100 milyar liralık yatırım hacmi yaratması bekleniyor

Türkiye’nin cazibesine milyar $ aktı
Ekonomik yatırımlara hız katmak amacıyla başlatılan ve 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nın iş dünyasında yarattığı heyecan sürüyor. Son düzenlemeyle birlikte yatırımların oldukça cazip olduğu bölgeler için yerli ve yabancı 8 binden fazla yatırım başvurusu geldi. Yabancı başvurularda İran merkezli firmaların ağırlığı göze çarparken, İran'ı sırasıyla Alman ve Fransız şirketler takip etti. Konuyla ilgili son verileri açıklayan Kalkınma Bakanlığı yetkilileri, cazibe merkezlerine şu ana kadar 100 milyar liralık yatırım başvurusu olduğunu, toplam istihdamın 357 bin 182 olarak öngörüldüğünü söyledi. Ağırlıklı olarak Erzurum, Malatya, Elazığ, Şanlıurfa, Diyarbakır'a talep olduğunun altını çizen yetkililer, "Gıda sektöründe çok yoğun bir talebin olduğunu görüyoruz. 1 milyar lira üstü yatırım yapmak isteyen beş, 500 milyon lira ile 1 milyar arası yatırım yapmak isteyen 9 firma var" açıklamasında bulundu.

ASLAN PAYI VAN'A GİTTİ
'Destek Hamlesi' çerçevesinde Van'a ilgi ise büyük oldu. Çok kapsamlı bir teşvik paketi olan program kapsamında Van'da yatırım yapmak isteyen 100 firma, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'na (DAKA) kesin başvurularını yaptı. DAKA yöneticileri "Ajansımıza 100 proje için başvuru aldık. Bunun yanında Kalkınma Bankası aracılığıyla da başvuru yapanlar var. Bunların da 30'a yakın olduğunu tahmin ediyoruz. Ajansımıza yapılan kesin başvurularla yatırım tutarı 1 milyar liraya ulaştı. Kalkınma Bankası'na yapılan başvurularla bu rakam 1 milyar 600 milyona çıkacak" dedi.

ÇİN'DEN YOĞUN İLGİ VAR
Çinli firmaların Türkiye'ye olan yatırım iştahı Cazibe Merkezleri Projesi ile daha da artmış durumda. Kalkınma Bakanlığı'nın son verilerine göre bir ay içerisinde 53 Çinli firma programdan yararlanmak için bakanlığın kapısını çaldı. Bu firmalardan 14'ünün Türkiye'de hali hazırda yatırımı bulunurken, geri kalan 39 firma sıfırdan yatırımcı pozisyonunda yer alıyor.

HANGİ FIRSATLAR VAR
Yatırım projelerinin yanı sıra yarım kalmış veya işletme sermayesi yetersizliği nedeniyle faaliyete geçememiş tesisler Cazibe Merkezleri Programı kapsamına girecek. Ayrıca OSB'lerdeki boş parseller veya Hazine arazileri üzerine anahtar teslimi fabrikalar yapılacak ve bunlar yatırımcılara kiralanabilecek. Anahtar teslimi fabrika binası yapım desteği, faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği verilecek. Üretim birimlerini Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki illere taşımak isteyenlere nakdi taşıma desteği verilecek.
BİZE ULAŞIN