Yapısal reformlar üretimin hızını artıracak

Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkacağını belirten Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, “Güçlü performans sürecek” dedi

Yapısal reformlar üretimin hızını artıracak
Şekerbank Genel Müdürü Servet Taze, 2016 yılında hem yerel hem de uluslararası arenada yaşanan birçok beklenmedik olaya rağmen Türkiye ekonomisinin gösterdiği performansın geleceğe daha pozitif bakmalarının en önemli dayanağını oluşturduğunu söyledi. Taze, "Küresel ekonomideki belirsizliklerin yanı sıra yakın coğrafyamızdaki jeopolitik risklere rağmen Türkiye ekonomisi, taşıdığı potansiyel ve birçok stres testinden başarıyla geçmiş sağlam bankacılık sistemi sayesinde gelişmekte olan ülkeler arasında öne çıkmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl hain kalkışmanın etkisiyle üçüncü çeyrekte kısa süreli bir performans kaybına maruz kalan Türkiye ekonomisi birinci yarıyıldaki güçlü performansı ve son çeyrekteki hızlı toparlanması sayesinde birçok gelişmekte olan ülkeyi geride bırakarak son çeyrekte yıllık yüzde 3.5 ve tüm yıl için ise yıllık bazda yüzde 2.9 büyümeyi başarmıştır" dedi.

GÜÇLÜ PERFORMANS SÜRDÜRÜLECEK
Servet Taze, değişen küresel finansal şartlardan en fazla etkilenecek gelişmekte olan ülkelerin içinde yer alan Türkiye'nin, özel sektöre sağlanan teşvik ve kredi olanaklarının da desteğiyle 2017 yılında da güçlü performansını koruyacağını söyledi. Taze sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu bağlamda, hükümetimizin attığı teminat bulmakta zorlanan Ticari-KOBİ müşterilerin Kredi Garanti Fonu (KGF) ile desteklenmesi adımı, ekonominin çarklarının darboğaza girmeden dönebilmesi, üretimin, ihracatın, istihdamın teşvik edilmesi adına son derece yerinde kararlardı. 2017 yılının ikinci yarısının üretimin ve istihdam sağlayanların önünü açacak yapısal reform ve diğer teşvik adımlarının pozitif etkisinin daha güçlü hissedileceği bir dönem olacağını öngörüyoruz." Türkiye'nin 2017 yılına hızlı ve emin bir başlangıç yaptığını bildiren Taze, "Yapısal reformların aynı kararlılıkla hayata geçmesi Türkiye ekonomisinin önünü açacak, üretimin ivmelenmesini sağlayacak" dedi.
BİZE ULAŞIN