Yeni adresler KOBİ’leri bekliyor

Yeni adresler KOBİ’leri bekliyor
Şehir içinde kalan sanayi tesislerinin İstanbul dışına taşınması stratejisinde son düzlüğe girildi. 3 bin firmaya taşınma ibrası ulaştı. Dev dönüşüm kapsamında kurulması planlanan Endüstri 4.0'a uyumlu yeni OSB'ler de hızla hayata geçiyor. Kurulduğu bölgeye ekonomik refah getirmesi beklenen dijital OSB'lerin sayısı yıl sonuna kadar 30'u bulacak. Çanakkale 1915 ile Osmangazi Köprüsü'nün çıkışlarında yer alan bölgeler en fazla ilgi gören noktalar olurken Trakya Bölgesi de ciddi bir atılıma girdi. Öte yandan taşınan KOBİ'lere yüzde 3 faizli kredi, yüzde 40 vergi muafiyeti, istihdam desteği ve 200 bin TL hibe kredi sağlanıyor.

VİZE OSB ATAK YAPTI
Kırklareli'nin Vize ilçesinde Türkiye'nin ilk ve tek plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. OSB'nin Başkanı Fidan Aslan Eroğlu, plastik sanayicisinin ağırlıklı olarak Bayrampaşa ve İkitelli olmak üzere şehrin birçok ilçesinde küçük alanlara sıkışıp kaldığını söyledi. Bu soruna çözüm getirdiklerini belirten Eroğlu, "Sanayicilerimiz ihtisas OSB olmanın artısıyla yüzde 40'a varan yatırım teşviki ve yüzde 30'a varan ucuz enerjiden yararlanacak" dedi.

ÇANAKKALE İLGİ GÖRÜYOR
Gıda, çelik, çimento, seramik, deniz ürünleri ve tarıma dayalı gıda sanayiinin ön plana çıktığı Çanakkale, sanayicilere de önemli fırsatlar sunuyor. Bu kapsamda bölgedeki OSB'lere de yoğun ilgi var. KOBİ'lere büyük avantaj sağlayacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için de tüm prosedürler tamamlandı.

AVRASYA OSB BÜYÜYOR
En küçük parseli 4 bin 500 metrekare olacak şekilde tahsisi yapılan Avrasya OSB ise teknolojinin bir diğer merkezi olacak. 35 bin kişiye istihdam sağlanması beklenen yeni OSB, yaklaşık 234 hektar üzerine kurulacak ve 150'yi aşkın işletme faaliyet gösterecek. Birçok sektörünün adresi şimdiden bölgeye kaydı.

DELİKLİKAYA DİJİTALE ODAKLANDI
Hadımköy Deliklikaya Organize Sanayi Bölgesi şirketlerden yoğun ilgi görüyor. İstanbul'un sanayi ihtiyacını karşılama amacıyla tasarlanan bölgenin 30 bin kişiye istihdam yaratması ve 60 milyar dolarlık bir ekonomi üretmesi tahmin ediliyor. Akıllı fabrikalarda üretim amaçlayan projede altyapı çalışmaları tamamlandı. OSB özellikle otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmalar için cazip imkânlar sunuyor.
BİZE ULAŞIN