Ramazanda borsa endeksi 30 yılın 20’sinde yükseldi

Bazı istatiksel inançlar, yatırımcıların tercihlerinde önemli rol oynayabiliyor. Borsa İstanbul’un, 1988 yılından 2016 yılına kadar 30 Ramazan ayının 20’sini artış ile tamamlaması da önemli bir istatistik olarak kayıtlarda yerini aldı

Ramazanda borsa endeksi 30 yılın 20’sinde yükseldi
Beklentilerin alınıp, gerçeklerin satıldığı borsada, bazı istatiksel inançlar, yatırımcıların tercihlerinde önemli rol oynayabiliyor. "Borsa art arda iki yıl düşmez" ve "Borsa tek rakamlı yıllarda çıkar, düşüşler çift rakamlı yıllarda" gibi bazı istatiksel verilerin gerçekçi payı da yok değil. Mesela, Borsa İstanbul'da endeks 2000 yılından bu yana iki yıl üst üste hiç düşmedi. Bir başka istatiksel gerçek ise son 17 yılda yaşanan 7 düşüşün 5'i çift rakamlı yıllarda gerçekleşti.

RAMAZANDA ENDEKS 100 BİN
Borsada ramazan ayıyla ilgili olarak da ilginç bir istatistik var: 1986 yılından bu yana geçen 30 ramazan ayının 20'si artışla tamamlandı. Yine bir Ramazan ayındayız ve endeks 100 bin puanı görerek tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Borsa İstanbul, Ramazan ayı başladığından bu yana yüzde 3'e yakın prim yapmış durumda. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Öğretim Görevlisi Kutay Gözgör, Borsa İstanbul'un, 1988 yılından 2016 yılına kadar 30 Ramazan ayının 20'sini artış ile tamamlarken, 10'u değer kaybıyla tamamladığına dikkat çekti. Gözgör, Ramazan ayında öne çıkan bazı sektörlerin yer aldığını bu sektörlerin başında Gıda ve Perakende olduğunu sözlerine ekledi. Getiri anlamında zaman zaman ciddi yükselişler olsa da bu yükselişleri veya düşüşleri mevcut yılın durumuna göre açıklamanın daha uygun olabileceğine dikkat çeken Gözgür, "Ancak, genel anlamda Ramazan ayını BIST 100 endeksi pozitif geçiriyor. Yıl başından bu yana BIST-100 endeksinin hali hazırda yaklaşık yüzde 25 yükseldiğini hatırlamak isteriz. Önemli yükselişler gerçekleştiren BIST 100 Endeksi'nin bunu Ramazan ayında da sürdürüp sürdüremediği takip edilecek" dedi.

GIDA VE PERAKENDEYE DİKKAT
Ramazan ayında öne çıkan bazı sektörlerin olduğunun altı çizen Gözgör, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu sektörlerin başında gıda ve perakende geliyor. Bu sektör hisselerinde genel anlamda hareketlilik yaşanırken, genel olarak Ramazan ayı öncesinde sektörün hisselerinde hareketlilik başlıyor. Aynı zamanda meşrubat ve içecek hisseleri de ön plana çıkmayı başarabiliyor. Borsa İstanbul'un geçmişe dönük performansı olumlu olsa da 2017 yılının Ramazan ayını performansı mevcut görüntüye göre değerlendirmekte fayda olabilir. Önemli psikolojik seviye olan 100 bin seviyesine yaklaşmış olan BIST 100 endeksi yer alıyor. Küresel piyasalar odaklı gelişmelerin yoğun olduğu haziran ayında endeksin performansını belirleyecek önemli gelişmeler yer alıyor."
BİZE ULAŞIN