Elektrikte teknolojiye 2.7 milyar TL’lik yatırım

ELDER Başkanı Çeçen, elektrik dağıtım sektöründe önümüzdeki 5 yılda sektöre 2.7 milyar liralık teknoloji yatırımı yapacaklarını söyledi. Çeçen “Fiber koruma, bilgiyi koruma gibi yatırımlar peşi sıra gelecek” dedi

Elektrikte teknolojiye 2.7 milyar TL’lik yatırım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın İstanbul'da elektrik dağıtım şirketleri ile yaptığı sektör toplantısında enerji piyasalarını şekillendirecek önemli kararlara kapı aralandığı öğrenildi. Yeni dönemde elektrik hizmetlerinde teknolojiye daha fazla yatırım yapılması ve yaklaşık 2.7 milyar liralık bir kaynağın teknoloji yatırımlarına ayrılması öngörüldü. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, sektörün ihtiyacı olan nitelikli personel yetiştirilmesi için eğitimler düzenlenmesinin de kararlaştırıldığını belirterek, "İstihdam seferberliği başladığından bu yana sağladığımız istihdam rakamı 5 bini buldu. İnsan kaynağımıza mesleki yetenek anlamında ciddi yatırımlar yapıyoruz" dedi. Çeçen, sohbet toplantısında elektrik dağıtım sektöründe önümüzdeki 5 yıllık dönemde sektöre 2.7 milyar liralık teknoloji yatırımı yapacaklarını söyledi. Çeçen, "Coğrafi bilgi sistemi, (kontrol ve veri toplama sistemi) SCADA sistemleri, bütün bu kurulan sistemlerin güvenlik sistemleri, bütün bunlar teknolojik yatırımlarımızı oluşturuyor. SCADA'dan sonra fiber koruma, bilgiyi koruma gibi yatırımlar peşi sıra gelecek" dedi.

RUHSATSIZ BİNALAR SORUNU
Çeçen, toplantıda ruhsatsız binaların da gündeme geldiğini anlatarak, bunun için İmar Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti. Çeçen, "Biz ruhsatı olmayan binalara enerji veremiyoruz. Eskiden bütçe kanununa ilave yapılırdı. Kamu hizmetinden yararlanması için geçici abonelik verilirdi. Bunun gibi çözümlerin tartışılmasında fayda var" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN