Trakya’nın ekonomik dönüşümüne imza atacağız

Babaeski ile Lüleburgaz’da TPAO tesislerini inceleyen ve iftar programına katılan Enerji Bakanı Albayrak, Trakya’nın enerji sorununa vurgu yaptı. Albayrak, “Bölgede 50 ila 70 milyar dolarlık kömür rezervi var. Yeni yatırımlarla buranın kaderini değiştireceğiz” dedi

Trakya’nın ekonomik dönüşümüne imza atacağız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün Kırklareli'nin Babaeski ilçesindeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait Batı Mesutlu Lokasyonu-1 tesislerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra Lüleburgaz ilçesindeki TPAO tesislerine geçen Albayrak, burada iftar programına katıldı. Türkiye'de 15 milyar ton kömür kaynağı olduğunu, bunun 2 milyar tonunun Trakya'da bulunduğunu belirten Albayrak,"Yeni keşif ve yatırımlarla Trakya'nın ekonomik dönüşümüne imza atacağız" dedi. Albayrak özetle şunları söyledi:

HER ŞEYİN TEMELİNDE ENERJİ VAR
Enerji hayatın kaynağı. Enerji, medeniyetin daha büyük ufuk açılması için olmazsa olmaz şartlarından biridir. Sanayi, üretim, istihdam, ekonomi diyoruz, her şeyin temelinde bir enerji vardır.
Tüm dünyada istikrarsızlaştırma senaryoları ve oyunlarına Türkiye hiç bir şekilde gelmeyecektir. Türkiye hayalleri ve idealleri olan bir ülkedir. Türkiye büyüyen, güçlü bir ülke ancak kaynaklarını hiçbir şekilde sokağa atacak kadar zengin bir ülke değil. Kaynakları israf etmemeliyiz Türkiye'nin dört bir tarafındaki yerli ve milli yenilenebilir kaynaklar içerisinde güneş, rüzgar, kömür, su, doğalgaz gibi kaynaklarından daha fazla faydalanmak gerekir.
Dünyanın en büyük güneş tarlasının ihalesini gerçekleştirdik. Rekor düzeyde uygun bir fiyatta bugün itibariyle artık 19.5 sente kilovat saati mal olan güneş enerjisini 6.99 sente düşürerek ve bu kendi kaynağımız, kendi üretimimiz... Aynı zamanda kendi panellerimiz, kendi fabrikalarımızda üretilecek bir şekilde asgari yüzde 60-70 yerli üretimle birlikte ve bu panelleri üretecek araştırma geliştirme altyapısının da asgari yüzde 80 yerli oluşacak şekilde sürece başladık.


Enerji Bakanı Albayrak, TPAO'ya ait Batı Mesutlu Lokasyonu-1 tesislerini gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

15 MİLYAR TON KÖMÜR REZERVİ
Türkiye'de 15 milyar ton kömür kaynağı var. Bu kömür kaynaklarından, yerli kaynaklardan kömür üretimiyle Avrupa'nın ve dünyanın yüzde 40, yüzde 50'lerde ürettiği oranın şu anda Türkiye'de biz geçtiğimiz yıllarda yüzde 12-13'den yüzde 17-18're taşımaya çalışıyoruz ama yine Avrupa ve dünyanın çok çok altında bu oranları yerli kaynaklarımız enerjide dışarıya bağlı olduğumuz için, yukarıya taşımak açısından daha verimli kullanma noktasında adımlar atmalıyız. Hava kirliliği ve çevrecilik noktasında AB'nin çok ötesindeyiz.
Trakya çok önemli bizim için. Marmara bölgesi üzerinde baktığımızda Trakya, Türkiye'nin elektriğinin neredeyse 5'te 1'ini tüketiyor. Ama arz talep noktasında bakıldığında yerli kaynak noktasında bakıldığında maalesef enerjisinin çoğunu nereden getiriyor biliyor musunuz? Türkiye'nin öbür ucundan Artvin'den, Keban'dan getiriyoruz.
Trakya'da 2 milyar ton kömür rezervi var, 50 ila 70 milyar dolarlık ekonomik değere sahip. Tüm bu noktada gerek istihdam, gerek kaynaklarımızla ihracat, gerek çevresel faktörler noktasında en iyi çözümle Trakya'nın kaderindeki enerji sorununa da çok önemli çözümler üretmek zorundayız. İnşallah bu yeni dönemde, yeni keşiflerle, yeni rezervlerle çok önemli yatırımları, Trakya'nın ekonomik dönüşümlere imza atacağız.


Bakan Berat Albayrak, Lüleburgaz TPAO tesislerindeki iftar programına katıldı

'KONTROLLÜ DARBE DİYEN O DARBENİN İÇİNDEDİR'
Enerji Bakanı Berat Albayrak, sözde adalet yürüyüşü başlatan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na da tepki gösterdi: Neymiş, kontrollü darbeymiş. Bugün 15 Temmuz'a birileri kontrollü darbe diyorsa, çok net söylüyorum, ya bu darbenin içindedir ya da destekçisidir. Kimse kimseyi kandırmasın. 'Az olsun benim olsun' diyenlere, Allah selamet versin yolunuz açık olsun. Ama terör örgütleri ile ihanet şebekeleri ile kucak kucağa olup, Gezi'de birlikte yürüyeceksin, 17-25'in arkasında olacaksın, 15 Temmuz'un içinde olacaksın, ondan sonra Türkiye'de adalet diyeceksin, önce bir temizlik yapsın birileri. Biz bu resmi gördükten sonra daha da çok çalışmamız lazım.
BİZE ULAŞIN